Cumartesi, Mayıs 4

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Gezi Rehberi

 

Ankara kalesinin karşısında bulunan Rahmi M. Koç müzesi tarihsel mimari yapısı içerisinde başarılı şekilde imar edilen insanı geçmiş yılları gezdiren sıra dışı bir müzedir. İçeride gördükleriniz sizi yer yer güldürüyor, bazen şaşırtıyor, bazen de üzebiliyor. Çünkü tarihteki zorlukların ve özellikle Cumhuriyet Döneminden kalan eserler atalarımızın ne zorluklar çektiğini gösteriyor. Müze içerisinde Cumhuriyetin ilan edildiği tarih olan 29 Ekim tarihine ait bayrakların sergisi bulunuyor. Bayrakların el emeği olduğu anlaşılabiliyor. Bayrağın kumaşı üzerindeki yırtıklar özenle dikildiği görülebiliyor.  Herşeyini kaybetmiş bir milletin müthiş mücadele vererek devleti baştan inşa ettiği günleri göz önüne getiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ VE TARİHİ ESERLER

 

Müze içerisine girdiğiniz vakit arabalara merakı olanlar için çeşitli tarihten buyana gelen arabalar bulunuyor. Ford markasının T model araçları ve diğer eski arabalar bulunuyor. Eski araçların yanında  hesap makinesi, matbaa, fotoğraf makinesi vs gibi birçok eski elektronik malzemeler bulunuyor. Geçmişe dair ne varsa hemen hemen herşeyin ilkini bulabileceğiniz ender müzelerden birisidir. Müzede en çok ilgi çeken eserler hep hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik bulunan malzemelerdir. Örneğin eski araçlarla şimdiki araçlar karşılaştırıldığında teknolojinin ne derece geliştiğini ve tarihin nasıl hızlı aktığını anlayabiliyoruz. Müzedeki eserlerin değerini anlayabilmek için hepsini ayrıntılı incelemek gerekiyor. Bunun içinde müzedeki vaktinizi iyi ayarlamanız ve vakitlice gitmeniz tavsiye ediliyor. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Anıtkabir Gezinizden sonra ikinci durağınız Rahmi M. Koç müzesi olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rahmi M. Koç müzesine gittiğiniz zaman sanki başka bir ülkede yada farklı bir şehirde olduğunuzu hissettirebiliyor. İçerisinde yer alan tarihi eserler küçük çocuklardan tutunda yaşlı insanların ilgisini çekebiliyor. Bu yüzden okul gezileri yapmak yada rehber eşliğinde geziye katılmak daha faydalı olacaktır. Bunca eski tarihi eserin bir araya getirilmesi elbette kolay olmamıştır. Günümüzden yıllar öncesine dayanan eserleri bir arada görmek insanı mutlu ediyor.  Ne kadar anlatsak da görülmesi gereken bir yerdir. Anlatılamayacak kadar güzel duygulara sahip oluyorsunuz. Tatil gününüz için bir planınız yoksa, Ankara’ya yolunuz düşerse ve tarihsel değerlerimize merakınız varsa müzeyi ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Amasya Boraboy Gölü Tabiat Parkı Gezi Rehberi
Paylaş

Yorum yapın