Cumartesi, Mayıs 4

Ankara Anıtkabir Tarihi , Resimleri ve Gezilecek Yerleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ankara Anıtkabir Tarihi , Resimleri ve Gezilecek Yerleri

 

Mustafa Kemal Atatürk yeni bir devri açıp ülkemize düzen getirdikten sonra yani 10 Kasım 1938’de öldüğünde naaşı geçici olarak Etnografya Müzesi’ne defnedilmiştir.  Atatürk’ün bedeninin uygun bir yere gömülmesi için uygun bir yer aranmaya başlanıldı. Başkent ilimiz Ankara’da yer alan Rasattepe uygun görülmüştür. Daha sonra Anıtkabir’in inşaası için yarışma başlatıldı ve bunun sonucunda anıtkabir yapıldı ve Atatürk’ün naaşı buraya konuldu.

Atatürk’ün kabrine gittiyseniz gezerken duygulanmamak ve etkilenmemek mumkun degil. Anıtkabir alanında ve çevresinde yalnızca Atatürk’e ait değil milli mücadele döneminde yanında yer alan arkadaşlarına ilişkin de tarihsel dokular bulunuyor. Bunları görmek insanı gerçekten etkiliyor. Anıtkabir alanını ayrıntılı bir şekilde gezdiğiniz vakit Çanakkale’den başlayan ve Atatürk’ün yaşadığı dönemi kapsayan harkülade bir yolculuğa çıkmış olacaksınız.

 

ANITKABİRE NASIL GİDİLİR ? NE YAPILIR ?

 

Ülkemizin Başkenti olan Ankara’da bulunan Anıtkabir’e gitmek isteyenler öncelikle iki kapıdan da sorunsuz giriş yapabiliyorsunuz. Anıtkabir Ankara’nın hemen her yerden görülebilen ve devasa yapısıyla şehrin simge yapıtlarından birisidir.  Anıtkabir alanına ulaşmak için Aslanlı yol dan girmenizi tavsiye edilir.  Aslanlı yoldan ilerlerken ayaklarınız blokların arasına basmaması için başınız önde yürürsünüz.  Aslında Büyük Ata’ya saygımız bu yoldan itibaren başlıyor ve insanı tarihsel bir heyecanın yanında Atatürk’ün yattığı yeri görme arzusu kaplıyor.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve gitme imkanı bulan her kişinin giderek tarihimiz açısından önemli rol oynayan Atatürk’ün kabrini görmesi gereklidir. Oradaki etkileyici havayı hissetmelidir. Geçmişimizde zorla kazanılan savaşların nasıl yapıldığını, hangi zorluklarla ve yoklukta kazanıldığını görmemiz vatanımıza olan bağlılığımızı daha çok arttıracaktır. Atatürk’e yakın olduğunu hissetmek, onu anlamak ve kendisine ait kişisel eşyalarına bakmak sizleri biraz olsun o döneme götürecektir. Bu nedenledir ki üzerinde yaşadığımız toprakların kıymetini bilmemiz gerekir. Bu konuda cennet vatana sahip olduğumuz için şanslıyız.

BUNA DA BAKIN...  Bursa Cumalıkızık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk’ün naaşının yattığı Anıtkabire okul gezisi eşliğinde yada rehber eşliğinde gezmeniz tavsiye edilir. Özellikle çocuklarımızın ülkemizin kazanılmasında önemli başarıları olan Atatürk hakkındaki bilgilerini arttırmalıyız. Yolunuz Ankara’ya düştüyse biraz vaktinizi ayırarak Anıtkabiri ve tarihimize ait değerleri görmenizi tavsiye ederiz.

 

Paylaş

Yorum yapın