Cumartesi, Mayıs 4

Ankara İlinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli Camisi Tarihi ve Gezilecek Yerleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ankara İlinde bulunan Hacı Bayram-ı Veli Camisi Tarihi ve Gezilecek Yerleri

 

Hacı Bayram-ı Veli Ankara ilinin yakınında bulunan solfasol köyünde dünyaya gelmiş olup asıl gerçek ismi Numan olarak bilinmektedir.  İyi bir öğrencilik döneminin ardından müderreslik mesleği ile meşgul olmuştur. Gördüğü bir rüya sonrasında tasavvufa yönelen Hacı Bayram Veli Somuncu Baba bağlandı ve bu alanda hayatını sürdürmeye devam etti. 1430 yılında ölen Hacı Bayram Veli halen kendi adını taşıyan camide mezarı yer almaktadır.

 

Hacı Bayram Veli camisi Ankara İlinin kent merkezinde bulunan Ulus’ta yıllardır eskiden beri süregelen gelen yerli olsun yabancı olsun tüm insanların ilgisini çekmektedir. Ankara ilindeki önemli maneviyat bölgelerinden birisi olan bu cami turizm açısından da önemlidir.  Caminin yapıldığı dönemde eski ve yıkılmış evlerin arasında kalmış olmasına karşın gerek tadilat gerekse de iyileştirmelerle halen o eski güzelliğini korumaktadır. Ayrıca çevresi de düzenlenmiştir. Çarşıda gezmek için sosyal yerlerde bir o kadar düzenlenerek insanların hizmetine açılmıştır.  Gezerken karnınız acıktıysa çarşı içerisinde bulunan restaurantlara girebilirsiniz. Halen uzak yoldan gelenler vakit ve Cuma namazlarını bu camide kılarak maneviyat duygularını arttırmaktadırlar. Tarihi ve maneviyatı bulunması nedeniyle orada ibadet edenlerin kendilerini daha iyi hissedebilmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HACI BAYRAM VELİ CAMİ’Nİ TANIYALIM

 

Maneviyat dünyasıyla insanları etkileyen Hacı Bayram Veli camisine gittiğiniz vakit aracınızı otoparka aldıktan sonra asansör ile ve yürüyen merdiven ile camiye ulaşabilirsiniz. Ülkemizin birçok alanında bulabileceğiniz kare dikdörgen tasarımıyla Anadolu camilerinde yer alan mimariyi de bu alanda görebilirsiniz. Cami içerisine girdikten sonra tarihin imkansızlıkları içerisinde inşa edilmiş bir yere girdiğinizi hissedeceksiniz. Üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen kendisini koruyabilmiş ve o dönem ki sanatın en güzel özelliklerini yansıtan bir camidir.  Hacı Bayram Veli camide namaz kıldıktan sonra türbe tarafında dua edebilirsiniz. Ayrıca bu alanda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammedin veda hutbesini okumanız da tavsiye edilir.

BUNA DA BAKIN...  Bolu İline Bağlı Mudurnu İlçesinde Yer Alan Abant Gölü

Cami yanında bulunan Hadrian Tapınağı da genel anlamda korunabilmiş durumda ve ayaktadır. İlk insanlığın yerleşim dönemlerinden bu yana kadar bu tepenin tapınaklar için kullanıldığı düşünülmektedir.  Ankara’da gezilebilecek yerler arasında bulunan Hacı Bayram Veli camisi gerek tasarımı ile gerekse de maneviyatı ile görmeye değer bir yerdir.

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın