Pazar, Mart 31

Antalya Kurşunlu Şelalesi Gezilecek Yerleri ve Resimleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kurşunlu Şelalesi

Ülkemizin vazgeçilmez ve görülmeye değer doğal tabiatının güzelliklerinden olan Kurşunlu Şelalesi, Antalya’nın merkezinde yer almaktadır. Akarsuyun oluşturmuş olduğu ana şelale ile beraber daha küçük hacimde şelaleler ve bunların dökülmüş olduğu yerler hem buranın insanına hem de dışarıdan gelen turistlere inanılmaz bir göz zevki sunmaktadır.

Oluşumu tamamladığı yıllardan 1986 yılına kadar, kendi doğal yapısı içinde keşfedilmeyi bekleyen Kurşunlu şelalesi bu yıldan itibaren Antalya turizmine oldukça fazla katkıda bulundurmuştur. Bu amaçla da, burası tabiat parkı haline getirilmiştir. Bu yapım kapsamında gölet ve şelale alanını çevreleyen alanlar piknik alanları, manzara izleme yerleri, oyun parkları, gezinti kolaylığı sağlamakta olan yürüyüş yolları yapılmıştır. Bununla beraber özel ulaşımı daha da kolaylaştırma amaçlı olarak hizmet vermekte olan otoparklar da bu alana dahil edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahsedilmekte olan ana şelale, 18 metre yükseklikten dökülmektedir. Daha küçük şelalelerle beraber meydana gelmiş olan 7 adet gölet, Kurşunlu Şelalesinin bütünlüğünü ortaya koymaktadır. Gölcükler yaklaşık olarak 6 metrelik bir derinlikte olup 1600 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Kurşunlu şelalesinin sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve maki oluşumunun çeşitliliği doğal güzelliğini arttıran farklı bir unsurdur. Kızılçamın ağırlıkta olmuş olduğu bu bölgede birçok farklı ağaç türleri ve irili ufaklı bitki toplulukları mevcuttur. Kurşunlu Şelale alanında yabandomuzu, tilki, sincap, yarasa, tavşan, ibibik, ağaçkakan gibi hayvanlar vardır. Bunun yanı sıra, su altı canlılığı bakımından da geniş spektruma yayılmakta olan ilgi çekici formasyonların gelişimi sağlamıştır.  Çeşitli hayvan ve ağaçların bulunduğu bu şelale ortamına gitmeniz sizi ve sevdiklerini hem bedenen hem de ruhen rahatlatacaktır.  İnsan yapısı gereği yemeye içmeye ihtiyacı olduğu gibi gezmeye, temiz hava almaya da ihtiyacı vardır. Bu bölgelerde piknik yaparak tatil gününü geçirebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Antalya Ülkemizin Tatil Cenneti (Merkez)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kurşunlu Şelalesinde Gezilmesi Gereken Yerler

Kurşunlu şelalesinin keyif veren doğal güzelliği ve rahatlık aşılamakta olan tabiatı zaten başlı başına insanları kendisine çeken özelliklerinden bazılarıdır. Bunun yanı sıra alanda görülmesi gereken spesifik bir çok noktalar da bulunmaktadır. Antalya kentine yolunuz düştüyse Kurşunlu Şelalesini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Gezmelere doymayınn sevgili gezerler 🙂

Paylaş

Yorum yapın