Salı, Mayıs 7

Bingöl Yüzen Ada

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bingöl, Solhan ilçesinde bulunan Yüzen ada, ilçede yaşayan kişiler tarafından keşfedilen yerler arasındadır. Doğal yollarla oluşturulmuş bu adanın her yanı dağlar ve tepelerle çevrilmiştir. Düz bir arazinin üzerine geniş bir şekilde yayılmış olan hareket eden bir göl durumundadır. 300 m2’den fazla büyüklüğe sahip olan bu göl, bazı durumlarda daha da genişleme göstererek 5000 m2’ye ulaşabiliyor. 50 metrelik bir derinliğe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Suyun tipi son derece berrak olurken, tatlı bir suya sahiptir. Suyun yüksekliğinde mevsimlere bağlı olarak değişmeler görülmez. Son derece sağlıklı bir yapıya sahip olan su, balık yetiştirmek içinde elverişlidir. Bunun yanında çevresinin de görsel olarak epey etkileyici olduğunu belirtmek gerekir. Bitki örtüsü bakımından zengin olan Yüzen Ada, hayranlık verici bir görsellik sağlamaktadır.

Yapısı:

yüzen-adalar

Turizmin ilgi odağı haline gelen Yüzen Ada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2006 yılında korunma altına alınmıştır. Aynı zamanda turistlere de açılan bu ada, pek çok festivale ev sahipliği yapan alanlardan biri halindedir. Türkiye’de sıklıkla görülen yüzen ada kavramının en büyüğü de yine burası olarak bilinir. Bir doğa harikası olarak tanımlanan ada, rüzgara bağlı olarak yerini değiştirebiliyor. Saz ve keçemsi tarzındaki bitkilerin bir kütle oluşturmasından sonra bu yapılar ortaya çıkıyor. Suyun üzerinde yüzmeye başlayan bu adalar, üzerinde bazı bitkileri ve ağaçları da bulundurabiliyor. Rüzgarın yönüne bağlı olarak ilerleyen bu parçalar, aynı zamanda yapılarına göre bir sırık yardımıyla da hareket ettirilebiliyorlar.

Nasıl Gidilir?

bingöl

Bingöl ilinden Muş’a doğru yola çıkarken, Solhan ilçesinden 5 km öncesinde, bir tabela ile karşı karşıya kalırsınız. Bu tabeladan hemen içeri girerken, toprak ve asfalt karışımlı bir yolda ilerleyin. Bu yolu 2 km boyunca takip ettiğinizde, buraya ulaşmanız mümkün olacaktır. Son derece kolay bir yola sahip olan bu yere, tabelalar yardımıyla hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hazarşah köyünde yer alan Yüzen Ada, turistik bir yer olduğu için kendi aracınız olmasa bile, birkaç adımda buraya ulaşımı basit bir şekilde sağlayabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Bursa Teleferik Uludağ Kayak Merkezi
Paylaş

Yorum yapın