Salı, Mayıs 7

Karabük Safranbolu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Karabük’te bulunan Safranbolu, turizmin gözde ilçelerinden biridir. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta bulunan bir yerdir. İl merkezine oldukça yakın olan bu ilçe, tarih ve doğayla harmanlanmış ilçelerden biri olarak bilinir. Doğayla iç içe bir yapıya sahip olan Safranbolu, görülmeye değer pek çok şeye sahiptir. Coğrafi konumundan dolayı uzun zaman boyunca ticari bir merkez olarak görülmüştür.

Tarihi:

Eski dönemlerde Paflagonya bölgesinde bulunan bu şehir, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Özellikle M.Ö 3000 yıllarına kadar bu şehrin geçmişinin olduğu bilinir.  Bölgede Hititler, Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi pek çok medeniyet kurulmuştur. Daha sonra Selçuklular tarafından fethedilen bu şehir, 1196 yılında tamamen Türklerin eline geçmiştir.

14. yüzyıla gelindiğinde Osmanlıların kontrolüne geçen Safranbolu, tarihler 1416 yılını gösterene kadar sınır bölgesi olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda o dönemde Osmanlılar, buraya pek çok göçebenin de yerleştirilmesini sağlamıştır. O zamanlardaki ismi Borlu olarak bilinen ilçe, daha sonra Zağfiran Bolu diye bir isim almış, zamanla da Safranbolu olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Safranbolu:

safranbolu-karabuk

Safranbolu ilçesi, her açıdan Türk kültürünün ve sanatının görüleceği sayılı yerlerden biri olarak bilinir. Özellikle bu ilçeye gelerek 18. Ve 19.yüzyılın etkilerini çok yakından görebilmek mümkündür. O zamana ait olan yaşama biçimini anlatan bu yapılar, günümüzde UNESCO tarafından korunmaya alınmıştır. 3000 yıllık tarihinin içinde Osmanlı dönemine ait olan pek çok yapı ziyaretçilerin ilgisiyle karşılaşır. Özellikle çeşme, cami, köprü, han ve hamam gibi pek çok yapı görsel açıdan beğenileri toplayan özelliklere sahiptir.

safranbolu

Sit alanı olarak ilan edilen bu şehir merkezinde, toplam olarak 10.008 eser tescil edilmiştir. Bunlar ise çeşme, hamam, güneş saati, konak, türbe gibi yapılardan oluşur. Bunlara ek olarak kaya mezarları ve höyüklerde tescil altında bulunmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Dalyan Gezi Rehberi... Dalyan Çevresinde Gezilecek Yerler...

Nasıl Gidilir?

Safranbolu ilçesinin şehir merkezine on dakikalık bir uzaklığı vardır. Büyükşehirlerden direk olarak bu ilçeye otobüs seferleri bulabilirsiniz. Havayolu üzerinden bu ilçeye gitmek isterseniz, Ankara Esenboğa Havalimanından 240 kilometre uzaklığa sahiptir. Kendi aracınızı tercih ederseniz, Bolu’yu geçtikten hemen sonra ilgili tabelaları takip ederek ilçeye kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yapın