Cumartesi, Mayıs 4

Bolu İli Karacasu Termal Kaplıcalarının Özellikleri ve Faydaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

BOLU İLİNDE BULUNAN KARACASU KAPLICASININ TARİHÇESİ

Bolu kaplıcalarının tarihi hakkında kesin bir bilgi olmayıp  çok eski dönemlerde de kullanıldığı yapılan kazılardan anlaşılmıştır. Evliya Çelebi  ‘Seyahatname’ isimli eserinde, Bolu kaplıcaları hakkında  faydalı olduğunu, uyuz hastalığına iyi geldiğini, içenin midesine yararlı olduğunu bildirmektedir. Tarihçiler, kaplıcaların Selçuklular döneminde de işlem gördüğünü, bu dönemde sık kullanıldığını belirtir.  Bolu’da bulunan Karacasu Kaplıcası, Seben Dağı eteğinde bulunur. Bu çevrede ise ormanlarla çevrili alan yer alır. Ayrıca Kaplıcada 2 tane kaynak vardır. Bunlardan birisinin ismi Büyük Kaplıca, diğerinin ismi ise Küçük Kaplıca olarak bilinir.

 

KARACASU KAPLICASININ FAYDALARI ve ÖZELLİKLERİ

Karacasu kaplıcasının suyu renksiz, kokusuz, kendine özgü tadı olan bir sudur. Sıcaklığı 44 derecedir.  Bu kaplıca aşağıda belirtilen hastalıklara iyi gelmektedir. Ancak her yazımızda da belirttiğimiz gibi öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Uzman kontrolünde belirtilen süreye riayet edilerek bu bölgeye gidilmelidir.

  • Romatizma
  • Bel ağrısı
  • Hareket kısıtlılığı
  • Sinir hastalıkları
  • Kemik erimesi
  • Spor yaralanmaları

Bolu Karacasu Kaplıca bölgesinde yer alan büyük ve küçük hamamlardan günübirlik olarak yararlanılabilir. Karacasu’ya gelen ziyaretçilerle birlikte fizik tedavi ve gören hastalara hizmet eden bir çok otel, motel ve pansiyon da Karacasu Beldesince hizmet vermektedir.

KARACASU KAPLICASINA NASIL  VE NEREDEN GİDİLİR

Karacasu kaplıcası, Bolu kentinin Merkez İlçesine bağlı Karacasu beldesinde yer alır. Kaplıca, Bolu kentinin 5 km güneyinde, Abant’a 40 km. , Gölcük’e 7 km., 7 Göllere ise 45 km. uzaklıkta bulunur. Karacasu’nun denizden yüksekliği ortalama 740 m.’den ibarettir. Kaplıcaya ulaşmak için kara yolunu tercih ettiyseniz, D-100 Kara yolu ve TEM otoyolu Bolu’dan geçtiğinden ötürü size epey rahatlık verecektir. Alternatif olarak Bolu İlinden düzenli olarak toplu taşıma araçları olan otobüsler ile kaplıcalara varabilirsiniz. Eğer uzak yoldan gelecekler var ise ve hava yolunu tercih edecekseniz en yakın havaalanları 190 km. uzaklıkta Ankara ve 260 km uzaklıkta İstanbul’da bulunur. Aracınız varsa tüm bunları unutun. Aracınızla istediğiniz zaman hareket edebilirsiniz. Belirtilen rahatsızlıklar sizde yada çevrenizde mevcut ise hekiminize danışmak şartıyla bu alana gidebilirsiniz. Eğer ki vaktinizde varsa doğayla iç içe olan bu termal kaplıcalarda güzel vakit geçirebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Listesi 2016

 

 

 

Paylaş

1 Yorum

  1. caner arslan on

    Bu yaz boluya gideceğim, hem tatil için çok güzel bir şehir, hemde dinlenmek için çok güzel kaplıcalara sahip.

Yorum yapın