Cumartesi, Mayıs 4

Kütahya İlinde Bulunan Termal Kaplıcaların Faydaları ve Tarihi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Kütahya İlinde Bulunan Termal Kaplıcaların Faydaları ve Tarihi

Geçmişten günümüze Romalılara ait olan topraklardaki kaplıca alanlarının değerlendirilmesi suretiyle çevrede yaşayan halkın yararına açması ile bilinmektedir. Savaş esnasında ve savaş sonucunda askerlerde meydana gelen hastalıkların iyi olması amacıyla kullanılan hamamlardan spor amaçlı da yararlanılmıştır. Avrupa’da ve Türkiye’de sağlık alanında şifa amaçlı kullanımları yaklaşık olarak 18. ve 19. yüzyıllarda başladığı düşünülmektedir. Kütahya İl Merkezinin kuzeyinde bulunan Ilıca kaplıcaları, Kütahya-Eskişehir kara yolunun 21.km sinden 4 km içerisinde yer alır.  Eskişehir İlinden Kütahya İline doğru yola çıktıysanız ilerleyen yol sizi harika bir göl manzarası eşliğinde Kütahya İline ulaştırır.  Ilıca Kaplıcaları bulunduğu yer itibariyle şanslıdır. Çünkü çevresinde bulunan iller nedeniyle her zaman uğrak yeri olabilir.  Ayrıca hemen her ilden veya ilçeden ulaşım kolaydır. Ilıca’da bulunan kaplıcaların çevresi orman olması sebebiyle bol oksijen barındırır. Bu nedenle tam bir dinlenme ve huzur mekanıdır. Bu mekan 1989 tarihinde “Termal Turizm Merkezi” olarak ilan edildiği bilinmektedir.

KÜTAHYA İLİ ILICA TERMAL KAPLICALARININ FAYDALARI NELERDİR

Ülkemizin birçok yerinde bulunan termal kaplıcaların aslında birçok ortak yönleri bulunmaktadır. Hemen birçok yerde olduğu gibi aşağıda da belirtilen hastalıklara Ilıca Termal Kaplıcalarında bulunan sular iyi gelmektedir. 25-43ºC derece olan kaplıca suyu oligometrik sular grubundadır. Tabiki buraya gelmeden önce mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.  Zaten etkili bir tedavi için de doktorunuzun tavsiye ettiği zaman ve süreç içerisinde gitmelisiniz.

• Solunum Sistemi Hastalıkları

• Cilt Hastalıkları

• Kas- İskelet Sistemi Hastalıkları

• Kalp-Dolaşım Sistemi Hastalıkları

• Mide-Bağırsak- Metabolizma Hastalıkları

• Böbrek ve İdrar Yoları Hastalıkları

• Kadın-Doğum Hastalıkları

• Nörolojik Hastalıklar

KÜTAHYA İLİ ILICA HARLEK KAPLICALARINA ULAŞIM

Kütahya ili merkez ilçe ve Kütahya belediyesine ait sınırları içerisinde bulunur. Eskişehir – Kütahya Karayoluna 2 km mesafede yer alan kaplıca alanı orman içerisinde yer almakta olup termal belde görüntüsündedir. Zaten ormanla i içe olması da insanı bu bölgeye çeken diğer bir etkendir. Kaplıca bölgesine ulaşım, karayolu bağlantısı ile sağlanmakta olup Kütahya İline 28 km uzaklıktadır. Hava yolu ulaşımı ise 362 km uzaklıktaki İzmir ve 283 km uzaklıktaki Ankara’da bulunan hava alanından sağlanıyor.  Ayrıca Demir yolu ulaşımı ise Kütahya’da bulunan tren istasyonundan sağlanabilmektedir.

BUNA DA BAKIN...  Altınkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? (Didim)

Paylaş

1 Yorum

  1. Kütahyaya bu yaz hem tatil için hemde sağlık için gideceğim bir çok arkadaşımdan olumlu geri dönüş aldım bende gidip bir kez deneyeceğim merak ettim.

Yorum yapın