Cumartesi, Mayıs 4

Ankara İli Kızılcahamam’da Bulunan Kaplıcalar ve Faydaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
ANKARA’ DA BULUNAN KAPLICALAR

Ülkemizin Başkenti olan Ankara’nın çeşitli bölgelerinde sağlık turizmi açısından kaplıcalar bulunmaktadır.  Bu kaplıcaların önemli bir kısmı da  Ayaş, Beypazarı, Kapukullu, Haymana, Kızılcıhamam’dır.

ANKARA AYAŞ İÇMECESİ VE KAPLICASI

Yaklaşık olarak Ankara İl Merkezine 80 km, Ayaş’a 23 km, Anayoldan km, ileride ve Ilıca Vadisi taban kısmında bulunur. Çeşitli hastalıklara şifa bulma sebebiyle yararlanılan termal kaplıcanın sıcağı ortalama 51 derecedir. Ayaş kaplıcaları ve içmeler romatizma, nevralji ve böbrek kumlarının düşürülmesi gibi hastalıklara yardımcı olması amacıyla kullanılır.

AYAŞ KARAKAYA KAPLICASI

Ayaş Karakaya Kaplıcası Ayaş ilçesinde ve karayolu üzerinde yer alan Karakaya Termal Kaynağı’nın çıktığı yerde Selçuklular zamanından bizlere kalan tarihi bir hamamdır. Kaplıca suyunun sıcaklık derecesi yaklaşık 31°C’dir. İçerisinde bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu ve karbondioksit bulunur. Kaplıca hamamında  dört banyo ve iki havuz yer alır. Mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi ve metabolizma hastalığı olan kişiler dışarıya yapılmış musluklardan yararlanmaktadır. Kaplıca suyunun başlıca faydalarını sayacak olursak felç ve mafsal rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, romatizma, nevrajlı ve nevrasteni gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

ANKARA KIZILCAHAMAM KAPLICALARI

Ankara kentinin kuzeyinde yer alan Kızılcahamam ilçesi , termal sıcak su kaynakları açısından Türkiye’nin en zengin yerlerinden birisi olarak namını sürdürür. Tarihten bu yana gerek Romalılar gerekse de Selçuklular döneminde işletildiği bilinen Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca çok ünlüdür. Kızılcahamam termal kaplıca suları, Kızılcahamam Beldesi bölgesi içinde ve şehir merkezinde yer almaktadır. Başkentimiz Ankara’ya yalnızca uzaklığı 75 km.’dir.Suyun sıcaklığı ortalama 44-86.5°C  olup bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve arsenikli bir yapıya sahiptir. Bu suların başlıca iyi gelen hastalıklarını sayacak olursak ;

  • romatizma rahatsızlıkları
  • kalp ve kan dolaşımı Rahatsızlığı
  • sinirsel ve kas yorgunluğu Rahatsızlığı
  • sinirsel hastalıklar,
  • karaciğer Rahatsızlığı
  • safra kesesi Rahatsızlığı
  • eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları,
  • iç salgı sistemi rahatsızlıkları,
  • sindirim sistemi ve beslenme bozuklukları gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.
BUNA DA BAKIN...  Denizli Pamukkale
KIZILCAHAMAM MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Ülkemizin hemen her yerinde kolayca ulaşabildiğimiz soda diye tabir ettiğimiz maden sularının birçoğu Ankara İli Kızılcahamam’dan gelmektedir. Kızılcahamam’a yaklaşık 4 km uzakta yer alır. Buradaki suyun sıcaklığı 34°C’ olup ortalama günde 15.000 şişe maden suyu şişelendiği söylenmektedir. Bu suyun mide rahatsızlığı, dolaşım sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar bronşit gibi hastalıkların tedavilerinde yardımcı olmaktadır. Burada saydığımız maden suyu ve kaplıcalar kesinlikle hekim kontrolünde yararlanılmalıdır.

Paylaş

Yorum yapın