Perşembe, Mart 28

Çocuklarla Tatile Çıkarken İşinizi Kolaylaştıracak Seyahat İpuçları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tatil yapmak, rahatlamanın en iyi yollarından biri olsa da çocuklarla seyahat etmek başlı başına stresli bir olay olduğu için daha da gerilmenize neden olabilir. Ancak tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da doğru yönlendirmeyle seyahatten keyif alır hale gelebilir. Bu aşamada çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Bazı çocuklar yapıları gereği daha esnekken bazıları ise rutine ihtiyaç duyabilir. Bazı çocuklar ise uçağın gecikmesi veya tatil rotasında değişiklik yapılması gibi şeylerin yarattığı sıkıntılar nedeniyle tamamen kontrolden çıkabilir. Bu nedenle her anne-babanın çocuklarıyla tatile çıkarken belli bir plana sahip olması ve seyahat sırasında aksilikler çıkması halinde neler yapabileceğini bilmesi önemlidir.

Çocuklarla tatile çıkarken işinizi kolaylaştıracak seyahat ipuçlarına aşağıda göz atabilirsiniz.

  • Mümkün olan her şeyi önceden planlayın 

Çocuklar olmadan tatile çıktığınız dönemlerde bazı şeyleri gittiğiniz yerde planlamaya alışmış olabilirsiniz. Ancak çocuklarla birlikte tatile çıkarken doğrudan kalacağınız yere ulaşmanız ve çocuklara dinlenme şansı vermeniz önemlidir. Bunun yanı sıra yaptığınız planı tatile çıkmadan önce çocuklarınızla paylaştığınızdan da emin olmalısınız. Onlara yolda veya varacağınız yerde nelerle karşılaşabileceklerini anlatmalısınız. Bu sayede çocuklarınız seyahat sırasında nelerle karşılaşabileceklerinin farkında olacak ve daha rahat olacaklardır. 

  • Yanınıza elektronik cihazlar alın

Çocuklarla seyahat ederken onları eğlendirmek önemlidir. Çocukları eğlendirmenin en kolay yollarından bir tanesi seyahat sırasında elektronik cihazlarını kullanmalarına izin vermektir. Çocuklarınıza normalde tablet ve telefon gibi cihazları çok fazla vermek istemiyor olsanız da uçak ve araba yolculuklarında veya uzun süre bekleme gerektiren durumlarda bu cihazlar oldukça işe yarayabilir. 

  • Yeni oyuncaklar ve kitaplar götürün

Çocuklarınızın daha önce görmediği oyuncaklar ya da okumadığı kitaplar, seyahat sırasında oyalanmalarını sağlayabilir. Ayrıca uzun bir seyahate çıkacaksanız, uğradığınız yerlerden ufak hediyelikler almak da çocuklarınızın ilgisini çekebilir. Seyahat sırasında kitap okumak da eğlenceli bir seçenek olsa da kitaplar ağırlık yapabileceği için yanınıza çok fazla kitap almamalısınız. Bunun yerine kitapları elektronik cihazlara yükleyerek dizi ve film izlemeye alternatif yaratabilirsiniz.

  • Atıştırmalıkları unutmayın
BUNA DA BAKIN...  Kayseri Uçak Bileti İletişim

Aç oldukları için sinirlenen çocuklar dakikalar içerisinde büyük bir karmaşaya neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınızla tatile çıkarken yanınızda mutlaka atıştırmalıklar bulundurun. Seyahat sırasında veya gideceğiniz yerde bir şeyler yemek için ne kadar beklemeniz gerekeceğini önceden tahmin etmeniz mümkün değildir. Ayrıca yiyeceğiniz şeyler her zamankinden farklı olabileceği için çocuklarınızın yedikleri şeylerden hoşlanmayıp aç kalabileceklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden her ihtimale karşı yanınıza meyve ve kuruyemiş gibi atıştırmalıkların yanı sıra çocuklarınızın sevdiği diğer şeyleri de almayı unutmamalısınız.

  • Gereksiz eşyalar almayın

Çocuklarınızın seyahat ve tatil sırasında oyalanmalarını ve mutlu olmalarını sağlamak için yanınıza almanız gereken bazı şeyler olsa da bunları abartmamalısınız. Yanınıza gereğinden fazla eşya almanız halinde yolculuk sırasında zorluklar yaşayabilirsiniz. Yanınıza alacağınız eşyaları zaman zaman yanınızda gezdirmeniz gerekeceği için taşımakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle almanız gerekenleri önceden planlamaya dikkat etmeli ve rahat etmek adına her şeyi yanınıza almaya çalışmamalısınız.

  • Çocuklarınızın nerede olduğunu takip edin

Tatiliniz sırasında kendinizi bir şeye kaptırıp çocuklarınızı kolayca gözden kaybedebilirsiniz. Bu nedenle seyahatiniz ve tatiliniz sırasında çocuklarınızın nerede olduklarına her zamankinden fazla dikkat etmelisiniz. Seyahatiniz sırasında yanınızda eşiniz ya da başka bir yetişkin varsa bir kişinin işleri hallerken diğerinin çocuklara göz kulak olduğundan emin olmalısınız. En dikkatli ebeveynler dahi çocuklarını takip etmekte zorlanabildiği için aldığınız önlemleri arttırmak adına dahili GPS’i bulunan akıllı saatler de kullanabilirsiniz.

  • Çocuklarınıza iletişim bilgilerinizi verin

Tüm önlemleri almış olmanıza rağmen çocukların kaybolma olasılığına karşın onlara iletişim bilgilerinizi tatile çıkmadan önce vermelisiniz. İletişim bilgileriniz arasında isminiz, telefon numaranız ve adresiniz yer almalıdır. Çocuklarınız küçükse iletişim bilgilerinizi bir kağıda yazıp ceplerine koyabilirsiniz. Çocuklarınız daha büyükse telefon numaralarını ezberlemelerini isteyebilir ve gideceğiniz yerin bilgilerini telefonlarına kaydedebilirsiniz.

  • Gerekli olabilecek ilaçları yanınıza alın
BUNA DA BAKIN...  Estetik ve Dayanıklılığın Buluştuğu Motorlu Pergole Sistemleri

Seyahatin veya tatilin mahvolmasına neden olan şeylerin başında aile bireylerinden birinin hastalanması gelir. Bu nedenle araba yolculuğu nedeniyle ortaya çıkan mide bulantısından belli bir alerjene karşı yaşanabilecek alerjiye kadar farklı sorunlar için gerekli ilaçları yanınızda bulundurmalısınız. Seyahat sırasında gereken ilaçlar genelde ağrı kesici, alerji ilacı ve mide bulantısını önleyen ilaçlardır. Bunların yanı sıra ailenizdeki bireylerin düzenli kullandığı ilaçlar varsa bunları da yanınıza almayı kesinlikle unutmamalısınız.

  • Sık sık mola vermeye çalışın

Çocukların seyahat ederken dinlenmeye ve enerji toplamaya ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle seyahatinizi planlarken mola verebileceğiniz yerleri de göz önünde bulundurmalısınız. Her zaman mola vermek mümkün olmasa da özellikle araba seyahatlerinde mola verebileceğiniz noktalar seçmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede herkesin seyahatten daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz.

  • Esnek olun

Son olarak seyahatinizi ve tatilinizi planlamak için ne kadar uğraşmış olursanız olun, esnek olmanız çok önemlidir. İşlerin her ters gitme, çocukların huysuzlanma ve süreçlerin beklediğinizden uzun sürme ihtimalleri her zaman vardır. Yolculuğunuzu stresli geçirmeniz, ailedeki her bireyin bundan etkilenmesine neden olacaktır. Bu nedenle her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine rahatlamayı denemelisiniz. Eğlenceli ve keyifli bir tatil için en önemli olan şeyin tüm aile bireylerinin mutluluğu olduğunu unutmamalısınız.

Kaynak: Uplifers.com 

Paylaş

Yorum yapın