Cumartesi, Mayıs 4

Eski Gümrük Binası Pasaport Vapur İskelesi Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pasaport Vapur İskelesi Gezi Rehberi

Pasaport Vapur İskelesi, aslında İzmir’in en eski binalarından biri olmasının yanı sıra, en eski gümrük binası olma özelliğini de taşımaktadır. Bugün için, körfez içi yolcu taşınmakta kullanılmakta olan Pasaport Vapur İskelesi’nde aynı zamanda Alsancak, Göztepe, Konak, Bostanlı ve Karşıyaka yönlerine de vapur seferleri yapılmaktadır. Ayrıca, gün batımının harika bri şekilde izlenmiş olduğu yer olarak bilinmektedir. Konak Pier ile Cumhuriyet meydanı  Pasaport Vapur İskelesi arasında bulunmaktadır. İzmir körfezinde manzaralı bir şekilde çay, kahve ve nargile içmek isteyenlerin uğrak mekanı olarak bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasaport Vapur İskelesi‘nin Tarihi

1867’de başlamış olan İzmir Limanı inşaatı sırasında bir bölümünü de Pasaport Vapur İskelesi oluşturmaktadır. Pasaport Vapur İskelesi aslında 1876 yılında Fransız bir şirket olan Guiffray tarafından ve İngiliz mühendislerinin projelerine göre tamamen bitirilmiştir. 1884 tarihinde kurulmuş olan İzmir Körfezi Osmanlı Vapurları ile birlikte, sekiz gemilik bir filo ile hizmet vermekteydi. Günümüzde Pasaport Vapur İskelesi’nin örneklerine özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarında rastlamış olduğumuz ve Osmanlı ile Selçuklu’dan esinlenilmiş olan ve 1. milli mimari denilen eserler stilinde gerçekleştirilmiştir. Bu arada yapılmış olduğu tarihe göre, yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen, dokusunda ve yapısında herhangi bir sıkıntı yaşamayan iskele, kalitesini ve yapısının özelliklerini de henüz kaybetmemiştir.

 


 

Pasaport Vapur İskelesi’nden İzmir Manzarası

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Pasaport Vapur İskelesi özellikle sizlere, farklı bir düzen sunmasının ve tarihi bir doku sunmasının yanı sıra, aynı zamanda da sizler için özel dokusunun yanında, harika bir körfez manzarası sunmaktadır. Sizler de istediğiniz zaman bu dokuyla yaşayabilir ve bu güzelliği sonuna kadar hissedebilirsiniz. Bunların haricinde, sizler için en güzel ve en doğru sistemleri sunmayı başaran Pasaport Vapur İskelesi’nin günümüzde en çok tercih edilmesinin sebebi, İzmir’in serin havasında, sizler için bir yandan çay ve nargilenizi içerken, bir yandan da tavla oynayabilecek ve harika bir manzara eşliğinde bu güzel anları da yaşayabileceksiniz. Sizler için en güzel zamanları sizler de burada yaşayabilirsiniz. Bu yüzden de sizler de çok güzel zamanlar geçirebileceksiniz.

BUNA DA BAKIN...  İzmir'in İncisi Şirince (Kırkınca)
Paylaş

Yorum yapın