Cumartesi, Mayıs 4

Floransa Gezisi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Floransa Gezisi yapacaksanız sanat dolu bir seyahat olacak demektir. Floransa Ortaçağda yaşayan bir masal diyarı. Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Boticelli’nin burada olduğunu bilmek, yüzyıllar sonra olsa da onlarla aynı havayı solumak harika bir duygu.

Floransa İtalya’da bir şehir. Kuzey İtalya Toskana bölgesinin başkenti.  Rönesans‘ın tohumlarının atıldığı ve bütün dünyanın kaderini değiştiren kent.  Her yıl milyonlarca turist bu harika şehri ziyaret etmeye geliyor. Şehrin sokaklarının kendisi bile bir açık hava müzesi niteliğinde. Yollarında yürürken heykeller, Arnavut kaldırımlar ve sokak sanatçıları ile sık sık karşılaşabilirsiniz.

Floransa Gezisi Konaklama

Floransa’da konaklama fiyatı Avrupa şehirleri ortalamasında. Roma ve Venedik’e göre ucuz. Her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Genelde her şehir için turistik merkezlere yakın yerlerde otel tutulmasını tavsiye ediyoruz. Bu tavsiyemiz Floransa için de geçerli. Eğer otelinizi turistik merkezlere yakın yerde tutarsanız tüm yerleri yürüyerek gezebilirsiniz ve toplu taşıma masrafından kaçınmış olursunuz. Ayrıca şehrin mistik havasını da 7/24 içinize çekebilirsiniz.

Biz Floransa gezisi sırasında Hotel Rapallo‘da kaldık. Oldukça uygun fiyatlı, turistik merkezlere yakın, temiz, kahvaltısı güzel ve güvenli bir konumdaydı. Bu oteli gönül rahatlığı ile siz değerli okuyucularımıza önerebiliriz.

Floransa Gezisi- Ne Yenir – Ne İçilir ?

 Floransa Bifteği :  Floransa’ya has bir lezzet. Süt danası‘nın en güzel yerlerinden yapılıyor. Adet bir cips gibi çıtır çıtır yiyebilirsiniz.

 Prosciutto :  Kurutulmuş domuz eti’dir. İtalyan jambonu olarak da anılmaktadır. Bunu pizzalarında da kullanıyorlar. Eğer domuz eti yemek istemiyorsanız, garsonlara pizza’nın Prosciutto içerip içermediğini sormanızı öneririz.

 Pizza :  İtalya’da hangi şehre giderseniz gidin Pizza favori yemek. Genelde ince hamura yapılıyor. Çok çeşitli peynirler ile ve bol – büyük malzemeli oluyor. İtalya’ya gidip Pizza yememek olmaz.

 Bruschetta :  Sarımsaklı ekmeğin üzerine doğranmış küp domates, soğan ve zeytinyağı içeriyor. Tadı çok güzel bir başlangıç yemeği.

 Makarna :  İnanılmaz farklı soslarla sayısız makarna çeşidi sunuyor Floransa.

 Kırmızı – Beyaz Şarap :  Özellikle ana yemeklerin yanında şarap tüketimi yaygın. Floransa’da İtalyan ve Fransız şaraplarını tatmanızı tavsiye ederiz.

 Bira :  Birra Moretti ve Peroni en bilinenleri.

 Negroni :   Campari, cin ve vermut ile hazırlanan bir kokteyl.

Floransa’dan Hediyelik Ne Alınır ?

Floransa İtalyan Modası‘nı yansıtan en önemli şehirlerden. Moda ve Giyim üzerine en ünlü markalardan alışveriş yapabilirsiniz. Kimi ünlü markalar Türkiye fiyatlarının üzerinde, kimileri de Türkiye fiyatlarının altında satış yapıyor.

BUNA DA BAKIN...  Xanthos ~ Ksantos Antik Kenti

Bunun yanında Floransa’dan ünlü mozaikler, antika ve sanat ürünleri, Pinokyo ürünleri, eski kartlar, Rönesans figürleri, aynı resmedilmiş sanat eserleri alabilirsiniz.

Uygun hediyelik eşyalar için pazarları gezebilirsiniz. En ünlü pazarlar Sant’Ambrogio, Mercato Centrale ve San Lorenzo Pazarları.

Floransa Gece Hayatı

Floransa gece hayatı ondan ne beklediğinize göre şekilleniyor. Eğer eşiniz ya da sevgilinizle romantik anlar yaşamak istiyorsanız sokağa çıkmanız yeterli. Piazza della Repubblica ya da Signoria meydanında oturup sokak sanatçılarını dinleyip, içkinizi yudumlayabilirsiniz.

 

Bunun haricinde Bar ve Gece Kulüpleri açısından da zengin. Birçok DJ yılın belirli dönemlerinde Floransa’yı ziyaret ediyor. Gece Hayatı 00:00 gibi başlıyor.

En İyi Gece Hayatı Bar & Pub & Gece Kulüpleri

 • The Red Garter
 • Trip per Tre
 • Mayday Club
 • Beer House Club
 • II Vinile
 • Volume
 • Six Bars Jail – Folk Club Firenze
 • The Joshua Tree Pub

Floransa Özel Mekan Önerilerimiz

 • Gusta Pizza : Floransa’nın en iyi pizzacısı. Önünde zaman zaman sıra görmek mümkün. Ambiyansı ve insanların heyecanı görmeye değer. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

Floransa Gezilecek Yerler

1 – Duomo Katedrali

Duomo meydanında yer alan, tüm heybetiyle sizi karşılayan bir katedral. 1333 yılında yapılmaya başlanmış ve 1436 yılında inşası tamamlanmış. Papa bu katedrali bizzat kutsayarak ibadete açmış.

Geziniz sırasında katedralin kubbesine de çıkabiliyorsunuz. Dışı fotoğraf severler için harika detaylarla döşenmiş. İçi ise Rönesans’ı andırır biçimde bir o kadar sade.

2 – Vecchio Sarayı

Bir diğer adı Signoria Sarayı. Floransa’nın en ünlü tarihsel yapılarından biri. Saray kaleyi andırıyor. 14.yüzyılda kullanıma açılmış. Dış çevresinde önemli heykeller yer alıyor.

Sarayın bir kısmı belediye tarafından aktif olarak kullanılsa da büyük bölümü müze. Beşyüz salonu bu sarayda yer alıyor. Sarayda Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’nun boyamalarına rastlamak mümkün.

3 – Giotto’nun Çan Kulesi

Çan kulesinin inşaatı 1359 yılında tamamlanmışFloransa Katedrali‘nin hemen yanında, Duomo meydanında yer alan Gotik bir yapı. Kule’ye çıkmanızı kesinlikle öneririz. Floransa ayaklarınızın altına seriliyor. Fotoğrafçılar için ideal.

4 – Ponte Vecchio

İlginç bir şekilde bu köprü eskiden ticari bir merkezmiş. Köprüden ticari merkez olur mu demeyin. Üzerinde üst üste ve yan yana bir çok dükkan var. 2.Dünya savaşında Almanlar geri çekilirken bütün köprüleri yıkmış. Ancak bu köprüyü yıkmaya kıyamamış.

Floransa‘yı aşk ve romantizm şehri yapan en önemli şey bu köprü. Gerek köprü manzarası, gerek etrafındaki evlerin rengarenk uyumu turistlerin çok ilgisini çekiyor. Köprüyü gezmek ücretsiz. Tavsiyemiz bir şekilde en az 3-4 kez bu köprüye yolunuzu düşürün. Sabah ve akşam farklı saatlerde giderek havasını tadın.

BUNA DA BAKIN...  Muğla Dalaman Hakkında Bilgiler...

5 – Uffizi Galerisi

Floransa’nın en ünlü sanat galerisidir. Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir. Sanat koleksiyonun yanında koridorları ve tavan süslemeleri de başlı başına şaheserdir. Ünlü Venüs’ün Doğuşu ve Urbino Venüsü tabloları bu galeride yer alır.

Uffizi Galerisi‘ni ziyaret etmeden önce biletlerinizi mutlaka internet üzerinden alın. Eğer gişeden bilet almak isterseniz saatlerce orada dikilmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü aşırı derece bir ziyaretçi akını var.

6 – Galleria del’Accademia

Müzedeki en önemli eser orjinal Davut heykelidir. Tek başına bu heykeli görmek için bile gidilir. Bu arada hemen belirtelim Signoria Meydanında ve Floransa’nın başka yerlerinde göreceğiniz Davut heykeli bu müzedekinin bir kopyasıdır.

Müzede bir çok heykelin yanında sınırlı sayıda tablo da bulunur. Burası da sıra beklemeniz gereken yerlerden biri. Bu nedenle gitmeden önce internet sitesinden bilet almanızı tavsiye ederiz.

7 – Palazzo Pitti

Vecchio Sarayı ile benzer taşlarla oluşturulmuştur. Çok daha büyük ve heybetlidir. Rönesans’ın simge saraylarından biridir. Bu Saray’da bir dönem Medici ailesine kucak açmıştır. İçerisinde gezmenin yanı sıra, çevresindeki taşlıklarda uzanıp gün batımının ve gölgelerin binalar üzerindeki yansımasını izleyebilirsiniz.

8 – Signoria Meydanı

Sanat ve Rönesans meydanı. Heykelleri, sokak sanatçıları, havuzları, Neptün çeşmesi ile hem gece hem de gündüz ruhunuzu dinlendirecek bir yer.

9 – Piazza della Repubblica

Roma döneminden beri şehrin merkezi olarak kullanılan üçgen şeklinde bir meydan. Bu meydana gittiğinizde, çevresinin binalarla sarılı olması sebebiyle de sizi soyut bir ortama sokuyor. Sanki dünyada sadece burası varmış hissine kapılıyorsunuz. Meydanın çok belirgin bir özelliği olmasa da bizim Floransa gezimizde favori yerlerimiz arasında yer aldı.

Meydana ortasında bulunan atlıkarınca ayrı bir hava katıyor. Çevresindeki restoranlarda İtalyan yemeklerini tadabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim, bu meydandaki restoranlar oldukça pahalı.

10 – Piazzale Michelangelo

Floransa’ya kuş bakışı hakim harika bir tepe. Tepeye gitmek için biraz bayır çıkıp yoruluyorsunuz. Ancak tepeye çıkıp da Floransa’ya dönüp baktığınızda tüm yorgunluğunuz gidiyor. Meydanı cıvıl cıvıl gençler doldurmuş. Işıklandırmalar harika.

11 – Boboli Gardens

Boboli bahçeleri Pitti Sarayı‘nın arkasında yer alıyor. Yine Medici ailesinin hizmetine mazhar olmuş bir mekan. Türlü türlü bitkileri, ağaçları, havuzları ve heykelleri ile devasa bir park. Floransa’da maruz kaldığınız kültür, sanat ve tarih şokunu bu doğa harikası yer ile üzerinizden bir süre de olsa atabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Bozburun Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler

Floransa’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin

 • Signoria meydanına akşam giderek sokak sanatçılarını dinleyin. Kendinizi müziğe bırakın.
 • Michelangelo tepesine içkilerinizi alarak çıkın. Şehri bir süre seyre dalın.
 • Portakallı veya çikolatalı dondurma yiyin.
 • Mercato Centrale di San Lorenzo pazarına gidip İtalyan meyvelerinden tadın.
 • Floransa’nın dar sokaklarında kendinizi serbest bırakın. Yürüyerek az bilinen yerleri keşfe çıkın.

Şehir Merkezine Ulaşım

Floransa havaalanı merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktadır. “Fly by Bus” ya da “Vola in Bus” otobüsleri ile merkezde yer alan Santa Maria Novella Tren İstasyonuna ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir ve fiyatları uygundur. Taksi ile gitmek isterseniz 20 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz. Yaklaşık 30 – 35 Euro tutabilir. Otobüs biletlerini havaalanındaki kiosklardan alabilirsiniz.

Floransa‘ya başka bir şehir üzerinden tren ile geldiyseniz Santa Maria Novella istasyonunda ineceksinizdir. İstasyon hemen şehir merkezindedir. Dolayısıyla oteliniz de şehir merkezinde ise yürüyebilirsiniz. Floransa küçük bir şehir olduğu için maksimum 3-4 km uzaklıkta kalacaktır. Oteliniz uzak bir noktada kalıyorsa istasyon önündeki otobüsleri kullanabilirsiniz.

Şehiriçi Ulaşım

Floransa tarihi merkezi o kadar küçük ki. Çoğu yeri rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Biz gezimizde ulaşım araçlarını sadece 1 – 2 kez kullandık. Sadece Michelangelo tepesi biraz dik olduğu için zorluyor o kadar.

Tahminimiz Pisa Kulesi’ni veya Siena’yı İtalya gezinizde mutlaka görmek isteyeceksiniz. Çoğunlukla Floransa’dan bu şehirlere günü birlik ziyaret tercih ediliyor. Bize göre de doğru olanı bu. İlgili destinasyonlar yaklaşık 1 saat uzaklıkta ve Floransa Santa Maria Novella istasyonundan lokal trenlere binip seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Biletlerinizi önceden http://www.trenitalia.com/ adresinden alabilirsiniz.

Floransa İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dil :  Floransa’da İtalyanca konuşulur. Ancak İngilizce anlaşmada sorun yaşamazsınız. Yerli halkın çoğu İngilizce bilmektedir.

 Vize :  Floransa’ya gitmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

 Hava Durumu :  Floransa ne çok sıcak ne de çok soğuk. Sıcaklığın en yüksek olduğu Temmuz Ayı ortalama 25 derecedir. Sıcaklığın en düşük olduğu Ocak ayında ise ortalama 7 derecedir. Yaz akşamları hafif bir esinti olabiliyor. O yüzden yanınıza bir tane ince hırka almanız yeterli olacaktır. Tedbirli olmakta yarar var.

 Para Birimi :   Floransa’da Avrupa’nın resmi para birimi Euro kullanılmaktadır.

Paylaş

Yorum yapın