Salı, Mayıs 7

Hawaii Nasıl Bir Yer? Havai Eyaleti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hawaii adaları, Türkçe yazılışı Havai, Büyük Okyanusta bulunan, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletidir. Havai bir adalar gurubudur.

hawaii

Havai’de yaklaşık 800 yıldan beri bir çok kabile ve toplum huzur ve mutluluk içinde yaşamıştır, ta ki; 1778 yılında İngiliz Deniz Kaptanı James Cook adaya ayak basana kadar. Avrupa’dan adaya ilk ayak basan denizcidir. Bu gelişme sonrası Avrupa-Havai ilişkileri başlamıştır. Fakat bu durum Havai halkı için bir kabus olmuştur. Neredeyse Avrupa’daki tüm krallıklar muhteşem Havai takımadasını ele geçirmeye, yönetimini kontrol etmeye çalışmışlardır. Bazı krallıklar ele geçirse de, son kral Liliuokalani, Hawaii Reform Partisi (Reform Party of the Hawaiian Kingdom) ülkeyi tekrar kurtarıp dışa kapalı olan Havai ticaretine can verip ülkeyi sömürgeden kurtarmış ve Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı son eyalet olmuştur. Fakat ABD’ye bağlı olup Birleşik Krallık Bayrağı taşıyan tek eyalettir.

Okyanusla çevrili ve kıtalar dan uzak olması sebebiyle, sıcaklık çok fazla değişiklik göstermez. Sıcaklık genellikle 27 ve 16 °C arasıdır. Hawaii Ada’sında çok sayıda göl bulunmaz, fakat Büyük Ada’nın (Big Island‘ın) Mauna Loa ve Mauna Kea dağlarının tepelerinde zaman zaman göller görülür. Hawaii’de yağışlar boldur ve ne zaman yağış alacağı tahmin edilememektedir.  Havai otelelri için tıklayınız.

[Best_Wordpress_Gallery id=”29″ gal_title=”hawai”]

 

 

BUNA DA BAKIN...  Alanya Kleopatra Plajı (Antalya - Turkey)
Paylaş

1 Yorum

  1. Ada grupları çok hoş, gitmesi çok da zor değil, ben daha çok gidip kamp gibi kullanmayı seviyorum daha zevkli oluyor.

Yorum yapın