Salı, Mayıs 7

İzmir İlinde Bulunan Tarihi Asansör Hakkında Geniş Bilgiler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
İzmir Tarihi Asansör Gezi Rehberi

İzmir’e gidenler Karataş bölgesini bilirler. Gerçek anlamda birbirlerinden yükseklik farkı olan Halil Rıfat Paşa ile Mithatpaşa semtlerinin aralarında bulunan 155 basamak yerine inşa edilmiş olan güzel bir sistem sayesinde sizler de çok güzel şekilde bu iki semtin de güzelliğini paylaşabiliyorsunuz. Bu arada asansör yukarı çıktığı zaman aşağı doğru baktığınızda harika bir manzara ile karşı karşıya kalmış oluyorsunuz. Sizler de memnun olacaksınız.

İzmir Tarihi Asansör’ün Tarihi

Aslında İzmir’de bulunan tarihi asansör çok çok eskilere dayanmamaktadır.  Musevilerin eskiden yoğun olarak yaşadıkları bir bölge olarak bilinen Karataş bölgesindedir. Halil Rıfat Paşa ile Mithat Paşa semtleri arasında bir yükseklik farkı bulunmaktadır. Burayı eskiden insanlar mecburen yürüyerek çıkmak zorunda kalmaktadırlar. 1900’lü yılların başında Musevi bir iş adamı olan Nesim Levi, 1907 yılında bir kararla asansör yaptırmaya karar vermiştir. 155 basamak çıkarak bir yerden bir yere gitmek yerine yapılan 2 asansör sayesinde, sizler de çok rahat şekilde gitmek istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Daha önce ilk olarak biri elektrik biri ise, buharla çalışmasına rağmen, yapılan son restorasyon ile birlikte, her ikisi de elektrikle çalışır hale getirilmiş bulunmaktadır. Böylece şu anda bu şekilde devam etmektedir.

İzmir Tarihi Asansörü’nden İzmir Manzarası

Harika bir gezi şansı olmasının yanı sıra, tarihi bir asansör olarak sizler de çok güzel bir hava yaşamış olacaksınız. Gerçekten de, İzmir’n manzarasını bu asansörün üzerinden bakarak serin bir halde hissetmek çok bambaşka bir duygu olarak sizleri memnun edecek.

Bunun yanı sıra, sizler de almak istediğiniz tüm güzellikleri birebir görmüş ve yaşamış olabileceksiniz. Bir çok insanın özellikle üzerinde bol bol fotoğraf çektiği ve çektirdiği görülmektedir. Gerçek anlamda insana huzurlu bir hava sunmasının yanı sıra, kalabalık durumlarda yaşanabilmektedir. Şu anda Paris’in Eyfel kulesi kadar ilgi çekmeyi başarmakta ve bu özelliğiyle de Türkiye’nin görünmesi gereken yerlerden olarak tabir edilmektedir. Bu yüzden de sizler de çok güzel bir ortam yaşamak için Tarihi Asansör’e çıkabilir ve hem dokusu hem de konumuyla özellikle akşamları harika bir ortam yaşayabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Tatil Severler İçin Vazgeçilmez bir Adres İzmir Seferihisar
Paylaş

Yorum yapın