Pazar, Mart 31

İzmir Kadifekale Nerede, Tarihi…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kadifekale, İzmir’e gidenlerin mutlaka görmesi gerekenlerden bir yerdir …  Buradan İzmir’e tepeden bakabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

İzmir’in olmazsa olmaz tarihi mekanlarından biri de KadifeKale’dir. Her yıl yüzlerce turist burayı gezmek ve görmek için ziyaret etmektedir. Hatta birçok kişinin burayı ziyaret etme sebeplerinden biri burayı görmektir.


Tarihi

Uzun yıllardan bu yana tarihe meydan okuyan şehir olarak bilinen İzmir şehrinin meşhur Kadifekale anıtı, Büyük İskender’in emriyle yapılmıştır. 186 metre yüksekliği vardır.  MÖ 4. yüzyılda kurulan kentte bugüne kadar varlıklarını sürdüren Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadırKadİfekale, ismini  Evliya Çelebi’yi yakıştırmasıyla aldığı söylenir.  Eski İzmir (Smyrna) dışında kentin Pagos’ta (Kadife Dağı) yeniden kurulduğu alandır.

Kadifekale’den İzmir Manzarası

Birçok kişinin merakla gitmek istediği ve görmek istediği yerlerin başında gelen Kadifekale muhteşem manzarasıyla insanları etkilemektedir. Buranın muhteşem manzarasından İzmir Karşıyaka’yı seyredebilir, Bizans Sarnıçlarını görebilir, İzmir’in sularını seyredebilirsiniz. Kadifekale dendiğinde akıllara ilk gelen şey Kırık Kale ve muhteşem bir manzara gelmektedir. Burayı bu kadar inanılmaz yapan İzmir’in en yüksek yerlerinden biri olması ve İzmir’i tepeden seyredebilmenizdir.
Kadifekale uzun yıllardan beridir İzmir halkının sayesinde ayakta durmaktadır. Burada yaşayan halk geçmişine ve tarihine oldukça önem veren bir halktır. Her yıl dünya genelinden yüzlerle insan gelerek burayı ziyaret etmektedir. Buranın muhteşem tarihine ve manzarasına tanıklık eden turistler buradan gitmek istemediklerini ve burada uzun bir zaman geçirmek istediklerini belirtmektedir.

Turist bakımından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü proje ile turizme katkı sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.


İzmir Kadifekale’yi Türkiye genelinden de oldukça fazla kişi ziyaret etmektedir. Tarihi eser meraklısı olmasanız bile, buraya gelebilirsiniz. Muhteşem manzarasıyla sizi büyüleyeceğinden ve inanılmaz bir an yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.
İzmir uzun yıllardan beridir insanların en çok merak göstermiş olduğu ve geziler yaptığı yerdir. İzmir’in olmazsa olmazı olan bu doğa harikası Kadifekale, uzun yıllardan beridir İzmir’in en güzel yerlerinden biri olarak bilinmektedir. İzmir yada çevre illerde ikamet ediyorsanız mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

BUNA DA BAKIN...  İzmir Doğal Yaşam Parkı Gezilecek Yerleri | Resimleri
Paylaş

Yorum yapın