Cumartesi, Mayıs 4

Türkiye’nin En Büyük Meydanlarından Birisi İzmir Konak Meydanı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Konak Meydanı İzmir’in en önemli 3 meydanından biri olma özelliği taşımaktadır. Bu meydanda bulunan saat kulesi şehrin sembollerindendir.

Konak Meydanı sadece İzmir ile sınırlı kalmayıp, Türkiye’nin de, en büyük meydanlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Konak Meydanı çevresinde bulunan bir çok devlet dairesi ve devlet binaları, Konak Meydanı’na ayrı bir estetik güzellik sağlamaktadır. Diğer bir taraftan da, denizin kıyısında olan bu meydan şehrin güzelliğini adeta kendinde birleştiriyor. Feribot seferlerine çıkan kişilerin uzaktan şehrin bu güzel meydanının manzarasını izlemektedir. Konak Meydanı, kişilerin oturup dinlendiği, denizi seyrettiği, gezdiği, İzmir’in en güzel en gözde yerlerinden biridir. Burayı bu kadar özel kılan en önemli şey, estetik güzelliği ve yeridir. Yolunuz düştüğünde mutlaka görmelisiniz.

İZMİR SAAT KULESİ

Konak Meydanı’nda yer alan ve İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Osmanlı Padişahı Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında; İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. Bu yapı 25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlıdır. Platformu beyaz mermerden ve diğer yapıları ise; kesme taştan yapılmıştır. Kolonlar Kuzey Afrika temasını taşır. Kulenin saati Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Saat Kulesi’nin dışı baklava dilimi kabartmaları yapılmış ve 4 tane 75 cm. çapında saat eklenmiştir.

İzmirli mimar, Raymond Charles Pere saat kulesi ile aynı tarihte inşa ettiği ve Sultan’ın 25. Yılını simgelemesi sebebi ile 25 musluklu olarak tasarladığı sekizgen havuz ve İzmir Sarı Kışla da günümüze ulaşamamıştır.

Kule 1974 yılında 5,2 şiddetinde olan depremde hasar almış ve kulenin saati depremin olduğu saat 02.04’te durmuştur. İki yıl içinde kule tekrar onarılmış ve saati günümüze kadar çalışır hale gelmiştir.

BUNA DA BAKIN...  İzmir İnciraltı Tarihi ve Manzarası İle Sizleri Bekliyor

İZMİR KONAK MEYDANINDA HANGİ SAATLERDE GEZİLİR

Her şeye rağmen İzmir oldukça sıcaktır. Bu nedenle öğlen saatlerinde burada gezerken gölge bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Fakat bu sıcağa rağmen bu güzelliği izlemeye giden oldukça fazla kişi vardır. Buranın güzelliğini izlem için güneşin altında saatlerce oturmaya bile değer.
Konak Meydanı çevresinde oldukça fazla gece kulüpleri ve restoranlar vardır. Bu gece kulüplerinde sabaha kadar eğlenebilir, restoranlarda oturup bir şeyler atıştırabilirsiniz. Dünyaca ünlü birçok restoran ve kafeler, İzmir’in bu sokaklarında mevcuttur. Özellikle genç tatilcilerin en çok ziyaret ettiği yer olarak bilinen Konak Meydanı, yıllardan beridir, oldukça fazla turisti ağırlamaktadır. Çünkü İzmir Konak Meydanı, Türkiye illeri arasında bulunan en güzel saat kulelerinden birine sahiptir. Sahip olduğu bu saat kulesi sayesinde dillere destan bir güzellik sunmakta olan saat kulesinin altında oldukça fazla sayıda turist fotoğraf çektiriyor ve sosyal medya hesaplarında paylaşmaktadır. Eğer İzmir civarında iseniz Konak Meydanında bir resim çektirebilirsiniz.  

Paylaş

Yorum yapın