Cumartesi, Mayıs 4

İzmir’in İncisi Şirince (Kırkınca)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Şirince, İzmir şehir merkezine 83, Selçuk kaza merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. İzmir’de gezilecek yerlerin başında gelir Şirince.

Özgün isimi olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği söylenti edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince şeklinde biçimler alan bu isim, Cumhuriyet’in ilk senelerinde devrin İzmir valisi Kazım Dirik’in yönergeıyla Şirince şeklinde resmîleştirilmiştir.

19. Asırda, bilhassa ihracata yönelik incir imalatıyla tanınmış, 1.800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923’te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi neticesi Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini’nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Semt içinde viran vaziyette olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince’ de hiçbir hane ötekinin manzarasını kapatmaz. Köyde şarap imalatı yüksek düzeyde vardır.

Semt, Maya takvimine kıyasla 21 Aralık 2012’de kopacak olan kıyamette güvenli bölge olduğu nedeni öne sürülerek gündeme gelmiştir. 21 Aralık 2012 günü takriben 150 polis ve jandarma biriminin yanı sıra 270 gazeteci bölgeye gelmiştir. Ziyaretçi sayısında beklenen artışın aksine düşüş dahi gözlemlenmiştir.

selcuk-sirince

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sirince-nerede sirince-izmir sirince-koyu sirince-koyu-nasil

BUNA DA BAKIN...  Tatil Denilince Akla İlk Gelen Yerlerden Birisi İzmir Çeşme
Paylaş

Yorum yapın