Cumartesi, Mayıs 4

San Francisco Nasıl Bir Yer?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Genel olarak rahat hayat tarzı ve liberal duruşuyla bilinen San FranciscoAmerika Birleşik Devletleri‘nin en büyük şehirlerinden. Bir körfez kıyısında bulunan şehir, değişik kültürleri içinde barındıran; teleferikleri, panoramik tepeleri ve kozmopolit nüfusu ile dünyanın en keyifli merkezlerinden biri.

Viktorya tarzına ait haneler, etkileyici malikaneler ve çağdaş gökdelenler geçmişle geleceği buluşturuyor. Güzel lokantalar, canlı gece hayatı ve büyük kültürel etkinlikler günlük hayatın bir parçası halinde. Müsamaha anlayışının hakim olduğu şehirde hippi, gey ve toplumun tüm kesimleri bir arada.

Golden Gate Bridge, San Francisco

Konuksever San Francisco

San Francisco’da yeme ve içme kültürü

San Francisco yemek tutkunları için muhteşem bir yer. California usulü etnik yemekler ve oldukça fazla sayıda organik ve vejetaryen lokantaları bulabilirsiniz. Bozulmamış tabiat ve hemen yanındaki umman lezzetli yemekler için uygun altyapıyı sağlıyor. Dünyanın en kaliteli şaraplarına hane sahipliği yapan şehirde bu şarapların sunulduğu şık lokantalarda yemek yemek için rezervasyon yaptırmak koşul.

San Francisco Yeme İçme

Nereye gideceğiniz isteğinize bağlı. Mission bölgeside Latin yemeklerini, Chinatown’da Asya yemeklerini ve Kuzey sahilinde İtalyan yemeklerini bulabilirsiniz.

San Francisco’da alışveriş

Union Alanında başlayıp şehrin en büyük mağazalarını ve son moda dükkanlarını gezebilir, hemen peşinden Castro bölgesindeki eğlenceli butikleri gezebilirsiniz. Şehrin her yerinde camekanları gezip, Mission bölgesinde pazarlığa açık olan dükkanlarda bütçenize göre güzel bir şeyler bulabilirsiniz.

San Francisco havaalanı ve erişim

Havalimanından şehir merkezine tren ile erişebilirsiniz.
Merkeze geldiğinizde ise çevresi gezmek için en mantıklı hemen hemen her yere giden otobüsleri kullanmak. Taksi ise kısa mesafelerde hızlı ve konforlu bir tercih.

San Francisco’da araç kiralama

Şehirde trafik ve otopark meselesi yaşandığından araç kiralama yerine toplu taşıma daha doğru bir tercih. San Francisco dışına gitmek ve şehrin çeperlerini keşfetmek isteyenler için araç kiralama teklifliyor. Bilhassa Los Angeles ve California’nın diğer şehirlerini görmek isterseniz rent a car bürolarından araç kiralayın.

BUNA DA BAKIN...  Kelebekler Vadisi Fethiye

San Francisco’nun sembolleri

Alcatraz, San Francisco

Golden Gate Köprüsü, sudan göğe yükselen iki devasa kule ile dünyanın en muhteşem ikonlarından biri. Bir zamanlar dünyanın en uzun asma köprüsüydü. Köprü üzerinden dünyanın en ürkütücü noktalarından Alcatraz Hapishanesi‘ni görebilirsiniz. Alcatraz, Al Capone gibi efsane isimleri ağırlamış olan bir cezaevi kompleksi. Hapishaneyi görmek isteyenler araba vapuru ile veyahut günlük turlarla bulgu yapabiliyor.

Şehrin tam merkezinde, en büyük sembol olan belediye binası bulunuyor. Devasa altın kaplama kubbesi ve dev merdivenli girişiyle görkemli bu yapıyı gezebilirsiniz.

San Francisco Çağdaş Sanat Müzesi, 1995 seneninde yapılan çağdaş bir binada dünya çapında büyük ehemmiyete sahip bir hayli yapıtı sergiliyor. Bilhassa Amerikan soyut ekspresyonizmi üzerine bir çok yapıt bulunuyor ancak hemen hemen tüm Avrupalı ve Amerikalı modern sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Legion of Honors, San Francisco

Güzel Sanatlar Müzesi’nde Avrupa’dan süsleyici sanat eserleri ve eşyaları, Amerikan resimleri ve Batılı olmayan sanat eserlerini bulabilirsiniz. İki farklı lokasyonda iki farklı müze bulunuyor. Biri olağanüstü Beaux-Arts Legion of Honor binasında, ötekisi de sanat eseri De Young Müzesi’nde.

Transamerica Piramidi şehirdeki en bariz gökdelen. 1972’de bitiren bina tam Finans bölgesinde bulunuyor ve hali hazırda San Francisco’nun en uzun binası.

Son zamanlarda şehrin simgeleri arasında gösterilen California Bilim Akademisi Müzesietrafa duyarlı tasarımı ve yeşillikle kaplı çatısıyla en çok ziyaret edilen yerlerden. Doğa Tarihi Müzesi’nin de bulunduğu komplekste akvaryum ve planetaryum da bulunuyor.

Mission Dolores, San Francisco

Mission Dolores, San Francisco’nun en daha önceki binası. Üzerinde renkli camlar ve muhteşem çini işlemeleri bulunan bir bazilikayla birleşik olan bina 18.yy’a ait ve şehrin Latino bölgesinde bulunuyor.

San Francisco şehir yaşamı

Balıkçı İskelesi (Fisherman’s Wharf) birçok turistin uğrak noktalarından. San Francisco’nun denizcilik tarihini görmek ve deniz ürünleri lokantalarına uğramak için Fisherman’s Wharf’ı listenize ilave edin.

BUNA DA BAKIN...  Çanakkale Plajları - Çanakkale'de Denize Girilecek 10 Yer

Lombard Caddesi, dünyanın en kıvrımlı yokuşu olarak biliniyor. 27 derecelik eğimiyle birçok turist burada araba kullanmayı seçenek ediyor ya da en azından en altında bulunan Leavenworth Caddesi’nden manzaraya bakıyor.

Fishermans Wharf, San Francisco

Eşcinsel yaşamın merkezi Castro, dünyaca tanınmış Milk filminin de çekildiği yer. Castro’da gay kulüpler, mağazalar, kafe ve lokantalar bulunuyor. Chinatown da bir başka popüler destinasyon. Amerika’da en kalabalık Asyalı nüfusuna sahip olan bölge otantik atmosferi ile oldukça etkileyici.

Simge yapıları, değişik milletlerin oluşturduğu kozmopolit nüfus yapısı, hareketli gece hayatı, toleransın her köşesinde hissedildiği sokakları, zengin yemek kültürü ve natürel güzellikleri ile San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmesi şart olan en güzel şehirler arasında.

Kaynak: https://gezievreni.com/san-francisco-gezi-rehberi/

Paylaş

Yorum yapın