Pazar, Mayıs 5

KARADENİZİN DOĞAYLA İÇ İÇE BİR KASABASI -AMASRA /BARTIN

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

                          İŞTE KARADENİZİN İNSANI İMRENDİREN VE KENDİNE ÇEKEN BİR KENTİ

Karadeniz harika doğası içerisinde şirin kasabalarindan 3000 yıllık tarihi olan, Bartın İli sınırları içerisinde bulunan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekan.

Denize doğru uzanmış bir burnu, burun yanında korunaklı birer liman görevi yapan iki tane koy ve eşsiz güzelliğe sahip bağımsız adalarına sahip olan Amasra, kendini çevreleyen ormanlık alanlarına sahip bir yerleşim yeridir.
Bölgenin tarihine ufak bir giriş yapacak olursak, Fatih Sultan Mehmet liderliğinde bulunan Osmanlı İmparatorluğu orduları Ekim 1460 tarihinde Amasra’ya bir sefer düzenler. O sırada Cenevizlilerin elinde bulunan Amasra’ya Osmanlı Orduları gelmiştir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet şehrin tüm güzellikleri görünen ve hayranlık uyandıran tepeye geldiğinde, bu kadar güzel bir yeri zarar vererek almak istemediğini, kalenin anahtarını güç kullanmadan kalenin anahtarının kendisine getirilmesinin istediği bilinmektedir.

Karadenizin bu ufak tatil kasabasi denize dogru uzanır. Şehrin merkezini icine alan bir kale vardır. Kalenin karsisinda ise bir ada.. Ada’nın karşısında etrafı izlemek üzere durbun kiralanmaktadir, dürbün kirlanarak etraftaki tavsanlara izlenebilir. Kalenin icinde bir dunya ev-pansiyon vardır ki dusuk ucretlere burda kalabilirsiniz. Vatanımızın her yerinde olduğu gibi halki hosgorulu ve sevecendir. Amasra halen özgün balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonlarına sahip bir turizm bölgesidir. Özellikle kalkan balığı ve balli yogurt yenmeden asla eve dönülmemesi tavsiye edilir.

Amasraya’ya gidince aşağıda bahsettiğim yerleri görmeden asla dönmeyin. Amasra birçok tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretcilerini etkilemektedir. Özellikle yeni gidecekler hiç tasası olmadan gezmeye gidebilirler. Vakdin nasıl geçtiğini asla anlayamayacaksınız. Amasra tek günde gezerek bitiremeyeceksiniz. Eğer vakdiniz varsa yada haftasonu programınız yoksa iki gününüzü de ayırabileceğiniz bir yer. gezecek kadar Haftasonu için belki Amasra Kalesi, Küçük Liman Plajı,Osmanlı Hamamı, Yeraltı Galerileri, Kaymakam Evi, Tavşan Adası, Edhem Ağa Evi, Küçük Kilise – Şapel, Cenova Şatosu, Fatih Camii, Kuş Kayası Yol Anıtı, Kemerdere Köprüsü, Büyük Liman Plajı, Galla Pazarı – Kadınlar Pazarı, Çekiciler Çarşısı, Direkli Kaya ve Kemere Köprüsü yerleri gezmeye layıktır. İşte Karadenizimizin doğası içinde kalan güzel kentten kareler. Yeşile aşıksanız mutlaka gidip görmelisiniz.

BUNA DA BAKIN...  Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Gezi Rehberi

Paylaş

Yorum yapın