Cumartesi, Mayıs 4

POLONEZKÖYDE GEZMEK – İSTANBUL

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

                        İSTANBUL’DA DOĞAYLA İÇ İÇE OLAN BİR YER – POLENEZKÖY

Şehrin ve iş yaşamının verdiği yorgunluk, stresiyle yaşıyorsanız  bir fikrimiz var. İstanbul’da yada İstanbul çevresi bir ilde yaşıyorsanız hem çok uzak olmayan  hemde gidip görmeye layık bir yerden bahsedeceğiz. Polenezköyy. Hepimiz biliriz. Güzel bir haftasonu yada birkaç gün gezmek insanı rahatlatır. Ufak değişiklikler bile insan hayatına moral olur. Şehrimizden uzak yerlere plan yapmak istiyorsak bunu önceden gezmeye gideceğiniz gün yada günleri, havayı, aracınızı ve arkadaşlarınızı organize etmelisiniz. Ancak İstanbul yada yakın illerde yaşıyorsanız ve bir yerlere gitmek istiyor da trafiğe çıkmaktan yada yolunuzun birçok kısmını yolda geçirmek istemiyorsanız Polenezköy’e gitmenizi tavsiye ederiz. Kısa sürede ulaşabileceğiniz, anlık karar verip ufak bir değişiklik olsun diyebileceğiniz bir yer.

 

  POLENEZ KÖYE  NASIL GİDİLİR  ? 

İstanbul’un Avrupa yakasından yola çıkıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü atlattıktan sonra, Kavacık sapağından, Kavacık mevkiini atlattıktan 1 km. sonra sola dönün,  daha sonra Acarlar sitesinden sağa dönerek Polonezköy’e tabelaları izleyerek ulaşılabilir.

 

POLENEZKÖY’DE NE YAPILIR  ? NERELER GEZİLİR ?

Tatil gunumu doga ile icice gecireyim soluk aliyim diyorsaniz doğru adrestesiniz demektir. Toplu taşıma araçlarından ziyade aracınız varsa aracınız ile gelmeniz en dogrusu olacaktir. Bilirsiniz Kavacik baglanti yolu uzerinden polonezkoy tabelasini takip ederek basitçe yolu bulabilirsiniz Oğleden sonra gitmek dilerseniz acarkentten sonra yaklasik 4-5 km trafige takilabilirsiniz fakat akici bir trafik oldugu soylenebilir. Hayvanat bahcesine genellikle kus turleri kucuk bas hayvanlar var. Midilli atlar tavuklar hindiler tavsanlar lamalar free takiliyor. Golette hamak keyfi yapabilirsiniz. Futbol sahasi basket sahasi voleybol sahasi tenis korti hepsi sahip olunan serilip yatabileceginiz minderlerde takilabileceginiz ortamlarda bulunuyor. Acikcasi giris ucretinin karsiligini fazlasiyla alirsiniz. Aksam trafiigi yogun o yuzden her turlu o trafige gireceksiniz. Ortalama 45 dk trafik oldu. Guzel bir gun gecirmek ve arkadaslarinizla süre gecirebileceginiz bir yer.

BUNA DA BAKIN...  Bursa Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

 

POLENEZKÖYÜN KISACA TARİHİ  

Köyün adı kurucusunun adı olan Adam’dan (Adampol) ötürü Adamköy olarak türetilmiştir. Polonyalıların temsilcisi İstanbul’a geldikten sonra 1850 yılında İslamiyet’i kabul ederek Osmanlı Devleti’nde faaliyet gösteren rahiplerden, gelecekte Adampol’un kurulacağı ormanlık bir araziyi satın aldı. İlk başta ancak 12 kişinin oturduğu köye sonraki yıllarda en çok geliştiği dönemde 200’ü aşan kişiler geldi. Yıllar geçtikçe Polonezkoy/Adampol gelişti. İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşguldü.

Paylaş

Yorum yapın