Cumartesi, Mayıs 4

Yalova İlinde Bulunan Termal Kaplıcalar ve Faydaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

YALOVA TERMAL KAPLICALARI TARİHÇESİ

Tarihteki ismi Pythia olan Yalova’da bulunan kaplıcalar yer altında bulunan sarsıntılar sonucunda M.Ö. 2000 yılında meydana geldiği tahmin edilmektedir. Yine geçmişten bu yana birçok farklı medeniyetler tarafından düzenlenmiştir. Bu kaplıca bir dönem unutularak işlevselliğini yitirse de İstanbul’un fethinden sonra, Bağdat yolunun Yalova’dan geçmesi nedeniyle Yalova ve Kaplıcaları tekrar eski ziyaretçilerini çekmeyi başarmıştır.

Termal

Ülkemizin en büyük kaplıcalarından birisidir. 105 dönümlük arazi üzerinde bulunan tesis Yalova İl Merkezine sadece 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Kamuya açık olan termal, tarihten bu yana ortalama iki bin yıldır hastaların dertlerine derman olabilmektedir. Yaklaşık 55 – 60 derecelik sıcaklığı ile bilinen kaynak suları hem banyo hem içme hem de buhar tedavi şeklinde hastalara şifa olmaktadır.

Armutlu

Armutlu kaplıcaları Yalova İl Merkezinin 50 km batısında yer almaktadır. Ortalama 57 derece sıcaklığı olan su ormanlık alan içinde yer alır. Suyun içerisinde yer alan mineral miktarı 2100 – 2421 mg arasındadır.

Fıstıklı

Armutlu kaplıcalarından 8 km uzaklıkta yer alan Fıstıklı kaplıcaları çevresinde çok sayıda tesis açılmaya başlanmıştır. Karayolu ve deniz yolunu kullanarak ulaşım sağlanabilir.

YALOVA KAPLICALARI HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR ?

Yalova kaplıcalarına sıcak olmayan havalarda gitmeniz mümkünse bunalmadan güzel vakit geçirebilirsiniz. Ortamın havası temiz, doğası bir ayrı hoş olması nedeniyle tercih edilebilecek bir mekan. Karaciğer, Safra kesesi, Deri hastalıkları , Kadın hastalıkları, Psikolojik rahatsızlıklar İdrar yolları Romatizma, mide, tansiyon, gut, göz ve egzama gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Eğer İstanbul, Yalova yada çevre illerde yaşıyorsanız ve çevrenizde yukarıda anlatıldığı şekilde hastalığı bulunan çevreniz varsa oraya giderek tedavi olmanızı tavsiye ederiz. Yapılan araştırmalara göre bahsedilen hastalıklara iyi gelebilmektedir. Ülkemizin birçok yerinde bulunan Termal Kaplıcalar olduğu gibi Yalova İlinde de kaplıcalara rastlamak mümkündür. Hastalıklar haricinde bir hafta sonu değişiklik amacıyla gezmeye değer yerlerden birisidir.

BUNA DA BAKIN...  Denizli Karahayıt

YALOVA VE KAPLICALARA NASIL GİDİLİR ?

İstanbul’da yaşayanlar için karayolu dışında deniz yolu  seçeneği de bulunmaktadır. Eğer İstanbul’da yaşıyor iseniz  1 saatte gelebileceğiniz Termal, Bursa ve Kocaeli karayolu üzerinden 1 saat sürmektedir. Yalova İl Merkezine 12 km mesafede bulunan Termal’e Yalova iskelesinden kalkan vasıtalar ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıca Kocaeli Termal arası yaklaşık 96 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

 

Paylaş

Yorum yapın