Cumartesi, Mayıs 4

Muğla Dalaman Hakkında Bilgiler…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dalaman, Muğla’nın 13 ilçesinden biridir. İlçenin en önemli özelliklerinden biri tren yolu olmamasına rağmen istasyon olmasıdır. 

Dalaman Hava meydanı bu kaza hudutları içerisindedir. Ortaca’nın da kaza haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. 26 semti bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde, Muğla Şehrine bağlı bir ilçe olan Dalaman,aynı şehrin Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli şehri Çameli ilçesi arasında bulunmaktadır. Doğu,kuzey ve batı kesimleri dağlarla kaplı,güneyi ovalıktır. İlçe topraklarını Gölgeli Dağlar (2.295 m.), Boncuk Dağı (2.265 m.) engebelendirmektedir. Fethiye Körfezi ’ne paralel uzanan bu dağların etekleri yapraklı, yüksek kesimleri de iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıdır.

Dalaman Ovası, Muğla şehirinin en randımanlı ovasıdır,Türkiye’nin ve dünyanın en verimli ovaları içerisindedir. İlçe topraklarını Dalaman Çayısulamakta olup, Akdeniz ve Ege Bölgeleri geçiş noktasında bulunmaktadır. Dirmil yakınlarındaki Kocaş Dağından doğan,Dalaman Çayı Marmaris ve Fethiye arasında bulunur. Toplam uzunluğu 229 kilometre.dir. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık Dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 kilometre. güneyinden denize dökülür.Deniz düzeyinden yüksekliği 15 m.dir. Yüzölçümü 61.694 hektar olan kazanın 2009 Senesi Genel Nüfus sayım neticelerine göre; toplam nüfusu 33.451’dir.

dalaman dalaman-plaj mugla-dalaman

Kazanın tarihiyle alakalı rastgele bir bilgi yeterli arkeoloji kazısı ve yüzey araştırması yapılmadığından dolayı bulunmamaktadır. Ancak Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan kaza tarihinin çok eskilere dayandığı sanılmaktadır.

Önceden Köyceğiz Kazasına bağlı olan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle tek bir Belediye olan Dalaman,1983 ’te kaza konumuna getirilmiştir.

Kazanın abuhavası tipik Akdeniz abuhavası olup, Subtropikal abuhavası olarak tanımlanabilir. Bu abuhava karakteristliğine uygun olarak, yöre kışları ılık ve yağışlı, yazları ise kurak ve sıcaktır. Senelik vasati yağış miktarı 1044.5 mm.dir. Dalaman’da 19 Temmuz1973 te ölçülen 48,5 °C lik sıcaklık Türkiye’de Kahramanmaraş(48,8 °C) ve ŞırnakCizre (48,6 °C) den sonra ölçülen 3. en yüksek sıcaklıktır.

BUNA DA BAKIN...  Tlos Antik Kenti Muğla

Euhippe antik şehirinin Karia bölgesinin kuzeyinde, Dalaman’ın yanı başında Alaçatlı Köyü’nün (Alaca-atlı) bulunduğu yerde olduğu sanılmaktadır.

Ayrı olarak ilçede tren yolu olmamasına karşın, tren istasyonu bulunmaktadır.

Paylaş

Yorum yapın