Çarşamba, Nisan 3

Muhteşem Doğasıyla Tire’de Gezilecek Yerler…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ege gezisine çıktıysanız duraklardan Tire’ye uğramayı ihmal etmeyin… En çok pazarı ile tanınsa da gezilecek pek çok yeri var Tire’nin… İşte Tire’de gezilecek yerler…

Hem tarihi hem de kültürel açıdan dolu dolu bir yerdir. Tire’de gezilecek yerler tamamen gezme kültürünüze göre şekillenebilir. Doğanın size kucak açtığı yerlerden biri olan Tire’de kültürel anlamda, yeşillik anlamında gözlerinizi doyuracak pek çok alan bulunmaktadır. Tire’de yapacağınız bir gezi için bizim önerimiz 2 ile 3 gün ayırmanız. Tamamen rotanızı uygun şekilde çizerek aslında Tire’de 3 gün kalabilirsiniz.

Tire Pazarı

İzmir’in doğal lezzetlerinden tatmak isterseniz, bizim önerimiz Tire’nin pazarı. Organik bir Pazar olduğundan, aslında çok sayıda kişinin de tercihi. Selçuk, Kuşadası gibi çevre bölgelerden gelen çok sayıda kişi var. Mevsimlere göre olmak üzere meyve, sebze, egenin otları burada satışta oluyor. Aynı zamanda iğne oyasından, farklı pek çok el işine kadar birçok el emeği göz nuru ürün göreceksiniz. Her Salı tire pazarı kuruluyor ve çok sayıda İzmirli de düzenli olarak pazara geliyor. Aslında pazar sizin için son derece keyifli bir durak.

Halkapınar Köyü

Uzun doğa yürüyüşlerine ne dersiniz? Doğanın tadını çıkarmanın en güzel yolu, zeytin ağaçları ile kaplı bu köyü gezerek olacak. Hem kendinizi iyi hissedecek hem de temiz havaya doyma şansı bulacaksınız. Köyde çok fazla konaklama alanı yok. Bu sebeple tire kamp alanları arasında olan köyde, dilediğiniz bir yerde kamp da yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu köyde mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında Theos Mezolesi var.

Kaplan Köyü

Lezzet rotasında mutlaka bir durak olması gereken Kaplan köyü, sizi yemyeşil doğası ile karşılıyor. Buraya kadar gelip dağda bir restoranda yemek yemeden olmaz. Eşsiz bir manzaraya karşı yenen yemekleri asla unutamayacağınız. Sizinle birlikte ceviz ağaçları, kestane ve çınar ağaçları da manzaranın bir parçası olacak. Ege mutfağının seçkilerini bu özel restoranda deneyebilirsiniz. Sizden istenen ise Tire’de nerde yemek yenir sorusunun yanıtını verdikten sonra, arayıp rezervasyon yapmanız. Kaplan köyündeki restoranlar son derece lezzetli yemekleri ile sizleri bekliyor.

BUNA DA BAKIN...  Artvin Gezilecek Yerler... Artvin'de Nereleri Gezmeli?

Yalınayak Hamamı

Osmanlı zamanlarından kalmış olan yapıları ile dikkat çeken Tire’de mutlaka kültürel bir gezi de yapmalısınız. Örnek olarak II. Murat’ın ünlü emirlerinden biri olan Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Yalınayak hamamı var. 2007 yılında gerçekleşen restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılmıştır. Günümüzde hamam kültürünün devam ettiği yerlerden biridir. Turist olarak giden kişilerin hem kültürü tanımak hem de keyifli zaman geçirmek açısından tercih etmesi önerilir.

Yoğurtluoğlu Külliyesi

  1. yy’da kurulmuş olan külliye, 2005 yılında restore edilmiştir. Osmanlı mimarisi ile ünlü olan bir külliyedir. Osmanlı mimarisi ile ilgilenen herkesin bu külliyeye gitmesini öneriyoruz. Çünkü hem çok güzel hem de çok sayıda farklı eseri de görme şansınızın olacağı bir yerdir. İçinde fotoğraf çekmek ve fotoğraf çekinmek serbesttir.

Tire Müzesi

Müze gezmeyi sevenler için ise Tire müzesi olarak karşınıza çıkacak, tarihi bir maceraya sizi atacak yer var. Tire müzesi ziyareti iki salon ve bahçede olan sergiler ile devam eder. Tarihi Roma Dönemlerine dayanan pek çok eser sergileniyor. Osmanlı döneminden kalan pek çok esere de erişmek mümkün olacaktır.

Ali Baba Tekkesi

Sayılı Bektaşi dergahına ait yerlerden biridir. Ali Baba Tekkesi, Tire’de gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka olmalıdır. Burada aynı zamanda Bektaşi babalarının mezarlarını da görmek mümkün olacaktır. Çevrede doğa ile iç içe olacağınız piknik alanları da yapılmıştır.

Paylaş

Yorum yapın