Salı, Mayıs 7

Denizli İline ait Pamukkale Travertenleri ve Gezilecek Yerleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pamukkale

Denizli denildiği zaman meşhur olan horozundan sonra belki de aklınıza gelecek olan ilk şey bembeyaz ve pamuk gibi olan ‘’ Pamukkale Travertenleri ‘’ gelmektedir. Şehirde en renkli ve tarih kokan ilçesi ise Pamukkale’dir. Tüm sene boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen ılıman bir iklimi olan şirin bir iledir. Ege Bölgesinde nadiren bulanan turizm cennetlerinden biri olan Pamukkale’yi gördüğünüz zaman kendinizi bir rüyadaymış gibi hissedeceksiniz.
Gezdiğiniz zaman çok farklı güzelliklerine şahit olacaksınız. Pamukkale’de gürül gürül akan şelalelerden, yüzyıllara dayan antik kentler, travertenler birbirinden renkli olan ve eğlenceli bir yolculuğa adım atacaksınız. Denizli’ye 19 kim mesafe de yer alan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri

Buraya geldiyseniz eğer en çok Pamukkale Traverteneri görebilmek için geldiğinize eminiz. Buraya gelip de ilk önce şelale gezeyim demez insanlar. Menderes Nehri’nde bulunan travertenler su kaynaklarının içerisinde karbondioksitin uçmasıyla su içindeki kalkerin çökmesi sonucu kristalleşmiş bir yerdir. Güzelliği ve albenisiyle atmosferini tescillemiş olan travertenler UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırmıştır.

Yeşil Dere Şelalesi

Bölgede nefes alma yerlerinden biridir. Enfes bir görüntüsü olan Yeşil dere Şelalesi herkesi büyülüyor. Şelalenin tam olarak 55 metre yüksekliği bulunuyor. Şelale suları yukarıdan dökülüyorken büyüleyici bir görüntü oluşturmaktadır. Mutlaka buraya gelirseniz şelale kenarındaki tesislerde alabalık yemeden geri dönmeyin.


St. Philippe Martyrion Kilisesi

Bölgede en önemli ve en eski kalıntılardan biri olan yüzyıllara meydan okumaya devam eden ST. Philippe Martyrion Kilisesi Hz. İsa’nın 12 havarisinden birinin ismini almıştır. Tahmini M.S 80 senesinde Hıristiyanlığı yayabilmek için buraya gelenler amacına ulaşamadan öldürüldüler. Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ziyaret edilen kiliseyi de Aziz Philippe’in anısına Martyrion’un inşa edildiği söylentileri gezmektedir. Hierapolis’in dikkat çeken yapılarından birisi ise ST. Philippe Martyrion Kilisesi, tarihin tozlu saylarını da aralamanıza yardımcı olur.

BUNA DA BAKIN...  Hatay Medeniyetler Şehri

Hierapolis Antik Kenti

Bergama Kralı tarafından kurulmuş ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Hierapolis Antik Kenti, bölgede en çok ziyaretçi alan yerlerin başında gelmektedir. Antik kent adını Amazonlar Kraliçesi Hiera’dan almıştır.

Paylaş

Yorum yapın