Cumartesi, Mayıs 4

Hierapolis Antik Kenti Pamukkale (Ἱεράπολις)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hierapolis antik kenti Denizli ilimizin Pamukkale ilçesine bağlı bir bölgede yer almaktadır. Yünanca ismi “Ἱεράπολις” Türkçe anlamı kutsal şehirdir.

Dünyaca ünlü antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios verdiği bilgilere göre, Karia alanına komşu olan Laodikeia ve Tripolis şehirlerine yakın olması ile Hierapolisin bir Frigya kenti olduğunu bilinmektedir. Antik şehrin kuruluşu hakkında bilgilerin sınırlı olmasına karşın; Pergamon Krallığı zamanında II. Eumenes tarafından MÖ 2. yüzyıl başlarında kurulduğu ve Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera’dan dolayı, Hierapolis ismini aldığı bilinmektedir. Hellenistik kentleşme özelliğini M.S. 60 yılında olan büyük depreme kadar korumuştur.  Deprem hattında yer alan kent, Neron döneminde ki depremden büyük hasar gördüğü tamamen yenilenmiştir. Bu büyük darbeler sonrası Helenistik özelliğini yitirmiş, bilinen bir Roma şehri olmuştur. M.S. 395 yılında Bizans imparatorluğunun yönetimine geçen Hierapolis, Piskoposluk bölgesi olmuştur. Hierapolis, 12. yüzyılın bitimine doğru Anadolu Selçukluları’nın sınırları dahilinde kalmıştır.

Antik kentin giriş kapısında işlenmiş olan Medusa figürü, tanrıça Medusa’dan korunmak için yapılmıştır. Bu inanışın Türk kültürüne nazar boncuğu olarak geçtiği sanılmaktadır.

BUNA DA BAKIN...  Dubai Gezilecek Yerler 2016
Paylaş

Yorum yapın