Salı, Mayıs 7

Sakinliğin Merkezi: Sığacık

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sığacık, İzmir’in Seferihisar ilçesinde antik kenti, muhteşem denizi ve köyleriyle gelenleri büyüleyen sakin bir belde…

İyon medeniyetinin 12 şehrinden biri olduğu söylenen Sığacık, antik kent, sevimli köyler  ve kendine özgü lezzetleri ile özel bir yer… Zeytinyağı ve Sığacık pazarı için hem İzmir’in başka ilçelerinden hem de başka şehirlerden buraya geliniyor…

Sığacık neredeyse bağlı olduğu ilçe Seferihisar’dan bile daha çok biliniyor. Bu balıkçı mahallesine ulaşım için Seferihisar’dan Sığacık’a sürekli dolmuş seferleri yapılıyor…  Dolmuş saatleri: http://seferihisar.bel.tr/dolmus-saatleri/

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti, MÖ 600’lü yıllarda Thales, bu antik kenti etraftaki diğer kentlerin merkezi olmasını söylemiştir. Thales’in bu önerisinden sonra birçok halk topluluğu Atina’dan Teos’a göç etmiştir. Fakat belirli bir süre sonra bu öneri kabul görmemiştir. Teos, deniz kenarında olduğu için deniz ticareti ve ulaşım alanında büyük bir gelişim sağlamış. Aynı şekilde Teos’un, birçok Antik Yunan Filozofunun evi olarak kabul ettiği bir antik kent olduğunu da söyleyelim. Antik kentin son bakımları yapılmış, giriş ücreti de 5 Türk Lirası olarak belirlenmiş.

Bademler Köyü

Tam olarak Ege kültürünü yansıtan bu küçük köyün içerisinde 1925 yılından beri aktif olan bir tiyatro var. Köy halkı da bu tiyatronun hâlen aktif bir şekilde devam etmesi için büyük bir çaba göstermiş. Köyün içerisinde neredeyse herkes birbirini tanıyor, herkes aile gibi. Bu küçücük köyün içerisinde kütüphane ve oyuncak müzesi bulunmakta.

2012 yılında Türkiye’de yapılan bir araştırmada, en temiz köy seçilmiş. Her gün sokaklar köylüler tarafından yıkanıyor ve temizleniyor. Bunun bu ödülde büyük bir katkısı olmalı.

Orhanlı Köyü

Sığacık halkının neredeyse %70’i bu köyde yaşıyor ve aslında Sığacık hayatı burada dönüyor. Köy içerisinde şarap için üzüm, zeytin ve sebze gibi bir sürü ürün yetiştirilmekte.

BUNA DA BAKIN...  Nemrut Dağı Milli Parkı Gezi Rehberi | Kahta /ADIYAMAN

Köye ilginin en büyük nedenlerinden biri de Seferihisar Doğa Okulu… Pek çok aktivitenin yapıldığı okulda doğa kültürünün farklı alanlarında çalışmalar yürütülüyor. “Seferihisar Doğa Okulu’na göre doğa düşünür, yazar, çizer. Bu düşünceler kağıtlara düşen mürekkep lekelerine değil, dağlardan denizlere savrulan nehirlere, milyarlarca canlının ahenk içindeki yaşamına, atomun çekirdeğine ve evrenin sonsuzluğuna kazınmıştır. Doğa Okulu’nda hepimiz doğanın öğrencileriyiz.”

Yat Limanı

Yat limanında bir sürü tekne turu şirketi tekne turları düzenlemekte. Uygun fiyatlara çevrede hârika bir gezinti yapabilirsiniz. Gece denizin ortasında konaklamanızı sağlayan turlar da bulunmakta.

Nerede Kalınır?

Sığacık’ta kalmak için pek çok alternatif mevcut. Seçenekleri görmek için şu adrese bakabilirsiniz… http://www.gazeteseferihisar.com/konaklama/

Paylaş

Yorum yapın