Salı, Mayıs 7

En ilgi çekici Karadeniz Yaylaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

En ilgi çekici Karadeniz Yaylaları

Karadeniz ülkemizin nadide güzelliklerinin bulunduğu, her daim yeşil, yağmurlu ve huzur dolu bir atmosferi olan bölgesi konumunda. Karadeniz denilince akla birçok tatil alternatifi gelmektedir. Az bilinen ancak çok meşhur olan tatil alternatiflerinin biri de Karadeniz Yaylaları tatilidir.

Yaz aylarının kavurucu sıcağı ve Karadeniz bölgesinin popüler olmasından kaynaklı ziyaretçi sayısında ki artıştan kaçmak için Yaylaları tercih edebilirsiniz. Yerel halk bunu hayvanlarını otlatmak için yaz aylarında zaten yapıyordu ancak günümüzde Yaylalara göç ticari ve turistlik bir amaç taşıyor.

Özellikle yaz aylarında, yüksek rakımda bulunan, doğanın yeşili ve gökyüzünün mavisiyle buluşan Karadeniz Yaylarından en ilgi çekici ve popüler olanlarını sizler için derledik.

Pokut Yaylası – Çamlıhemşin, Rize

Rize Çamlıhemşin’de bulunan ve 2030 m yükseklikte yer alan Pokut Yaylası, gökyüzüne ulaşan sisli manzarası ve kendine özgü Karadeniz yapımı ahşap evleriyle Karadeniz yaylaları arasında ön plana çıkan ve en bilindik yayla olmakta. Çam ormanların yeşili ve bol havası ile bezenen Pokut Yaylası, yeşilin birçok tonuyla bezenen zengin bitki örtüsü ve özgün mimarisiyle de dikkat çekiyor. Pokut kelimesi Ermenice “Rüzgarlı Vadi” anlamı taşımaktadır. Fotoğraflardaki o meşhur Yayla olan Pokut Yaylası Kaçkarların en iyi konumunda yer alıyor. Ziyaretçilerine unutulmaz bir manzara, doğa ve lezzet sunan Pokut Yaylası, Karadeniz Yaylaları arasında birinci sırada yer alıyor.

Pokut Yaylası, Karadeniz Yaylaları

Ayder Yaylası – Çamlıhemşin, Rize

Karadeniz Yayları söz konusu olunca en bilindiklerinden başlamakta yarar var. Birçok yazıda, yarışmada, dergide ve televizyonda karşınıza çıkan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezine sadece 1 saatlik mesafede bulunuyor. Ortalama 1350 metre yüksekliğinde bulunan Ayder Yaylası, sırtını Kaçkar Dağlarına dayamış durumda. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Ayder Yaylasında kestane, kayın, ladin ağaçlarından oluşan ormanlarda kızılın ve yeşilin tüm tonlarını mevsiminde bulabilirsiniz. Kaplıcalarıyla da ünlü, son derece popüler olan Ayder Yaylasında konaklama alternatifleri de oldukça fazla, çeşitli otellerde ya da bungalow evlerde konaklayarak Ayder Yaylasının sefasını sürebilir, instagram ve facebook hesabınıza birbirinden ilginç resimler yükleyebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Mardin'de İnanç Turizmi Rotaları İçin İşbirliği İmzası...
Ayder Yaylası, Karadeniz Yaylaları

Anzer Yaylası – İkizdere, Rize

Rize’nin İkizdere ilçe merkezine iki saatlik mesafede bulunan Anzer yaylasının ününü daha önceden duymuş olmanız muhtemel. Anzer Yaylası, doğası ve endemik bitki örtüsü gereği lezzetli balların yetiştiği bir bölge. Sadece balıyla da ünlü değil, Anzer Yaylasına gittiğinizde yamaç paraşütü, trekking gibi farklı ekstrem sporları yapma imkânınız da var. 2105 metre yükseklikte bulunan Anzer Yaylası, özellikle Anzer Balının, dünyada isim yapmasından dolayı, yaz aylarında oldukça popüler. Anzer Yaylasının ziyaretçileri arasında Arap misafirlerin yoğun olduğunu da belirtelim.

Anzer Yaylası, Karadeniz Yaylaları

Perşembe Yaylası – Perşembe, Ordu

Ordu şehir merkezine 2 saatlik uzaklıkla konumlanan Perşembe Yaylası, doğa harikası ve birbirinden farklı menderesleri, irili ufaklı gölleri ile misafirlerine çeşitli doğal güzellikleri sunuyor. 1500 metre yüksekliğindeki Perşembe Yaylasında çadır kamptan tutun, yürüyüş, safari ve yamaç paraşütüne kadar birçok farklı etkinlik yapılabiliyor. Sıralamada ilk üç sırada bulunan yaylalar kadar popüler olmasa da listede olmayı hak eden Perşembe Yaylasını ziyaret eden misafirler; şehir merkezinde bulunan otellerde veya yaylada hizmet veren küçük pansiyonlarda konaklayabilirler.

Perşembe Yaylası özellikle temmuz ayında birçok şenliğe ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Rotasını Ordu’ya çeviren misafirlerin özellikle görmesini öneririz.

Perşembe Yaylası, Karadeniz Yaylaları
Paylaş

Yorum yapın