Pazartesi, Mayıs 6

Selimiye, Marmaris’te Gezilecek Yerler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marmaris’te gezilecek yerler denince kesinlikle Selimiye başta gelir. Selimiye sakin, şirin ve mükemmel plajı ile Ege bölgesinde ilk 10’a girecek bir yerdir. Marmaris’ten yaklaşık yarın saat uzaklıktaki küçük bir tatil beldesidir. Sahil boyunca harika begonvil çiçekleri ve bir çok rengarenk muhteşem çiçeklerle dolu, çevresinde ufak evler ve harika limon ağaçları…

Trekking, doğa yürüyüşü, dalış, yelken ve daha pek çok aktiviteden tatilde bile vazgeçemeyenler için de, dingin bir tatil hayali kuranlar için de Selimiye doğru adres. Günübirlik tekne turları  birbirinden güzel koylarını keşfetmek için biçilmiş kaftan.

BİR GÜN NASIL GEÇER?

Sahil boyunca yürürken güler yüzlü, dost canlısı, sıcacık insanlarıyla tanışın. Sevimli küçücük dükkanlarından sevdiklerinize hediyeler alın. Güneşin, masmavi denizin, sükunetin tadını çıkarın. Gün batımını kaçırmayın. Akşam mum ışığında, tahta masalara kurulmuş sofralara kurulun. Balığın en tazesini tadın, mantının böylesini hiç yemedim deyin, köfteyi unutmayın… Caz tınılarıyla noktalayın geceyi. Ertesi günün hayaliyle dalın uykuya, ama sabah güneşini mutlaka siz karşılayın. Sabahın ilk saatlerinde denizin tadına doyulmuyor, unutmayın.

Antik adı Hydas olan Selimiye çevresinde üç kale kalıntısı var. Biri en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya tepesinde, sonuncusu ise Kızılköy Mahallesi’ndeki Aşarkale. Koyun güneydoğu tepelerindeki Helenistik dönem sur kalıntıları ziyaret ediliyor. Kıyıdan 100 metre açıkta Selimiye’ye yaklaşan teknelere yol göstermek amacıyla inşa edilmiş gözetleme burcu, deniz feneri, manastır ve tiyatro kentin görülmeye değer diğer kalıntıları. Bölgedeki batıklardan çıkarılan kalıntılar ise Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergileniyor.

Fırtınalı havalarda teknelerin sığındığı doğal liman olan Selimiye Koyu’nda plaj arıyorsanız eğer, 2 km ötedeki pırıl pırıl kumlu “sığ liman”a gidebilirsiniz. Konaklamak için otel ve pansiyonlar var.

Selimiye, bulunduğu alan ve plajı ile gördüğünüzde sizi rüyalarınıza götürecek bir beldedir. Tertemiz suyu, harika kumu ile burası Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken yerler, gezilecek yerler listenizin ilk üçünde yer almalı.

BUNA DA BAKIN...  Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler
Paylaş

1 Yorum

  1. ibrahim kılıç on

    Marmarise gidiliyorsa kesinlikle selimiye’ye de gidilmesi gerekir, tam tatil merkezi bence hem dinlenmek hemde gezmek için bolca yere sahip.

Yorum yapın