Cumartesi, Mayıs 4

Smyrna Antik Kenti Tarihe Tanıklık Ediyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Smyrna Antik Kenti Gezi Rehberi

İzmir’de bulunan Smyrna Antik Kenti, çok eski bir yapıdır. Tahmini olarak 2500 yılın üzerinde olduğu bilinmektedir. Bir çok eski medeniyete ve tarihe tanıklık eden yapının bugüne kadar gelirken, enteresan şekilde zarar görmemiş olması da bir başka dikkat çeken özelliktir. Bu konuda sizler de gereken ziyareti gerçekleştirdiğinizde yapısal duruma da hayran kalacaksınız.

Smyrna Antik Kenti’nin Tarihi

Asıl olarak burada bulunan çeşmenin M.Ö. 700’lü yıllarda yapıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda da Smyrna’nın M.Ö. 300’lü yıllar civarında farklı bölgeye aktarıldığı bu yüzden de Kadifekale’de bulunan yeni bölgesine taşındığı için Bayraklı’da bulunan bu eski yerin Eski Smyrna diye adlandırıldığı bilinmektedir. Bayraklı’nın içerisinde bulunan Smyrna Antik kenti kazı alanı içerisinde yer almış olan antik bir çeşme, aslında batı uygarlığının günümüze taşınan en eski çeşmesi olarak bilinmektedir. Burada yaklaşık 2700 yıldır, su akmaya devam etmektedir. Harika bir tarih öyle değil mi? Özel olarak taş çeşme olarak yapılan yapı, dikdörtgen bir plana sahiptir ve giriş eşik taşı, sonrasında su toplama haznesi ve suyun boşaltımı için özel kanaldan oluşur. Uzun bir koridor halinde 2.5 metre yüksekliğindedir ve uzun koridor 5 metreyi bulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smyrna Antik Kenti’nden İzmir Manzarası

Aslında çok fazla İzmir ile ilgili manzaradan çok, sizlere farklı konularda bilgi vermemiz gerekmektedir. Aslında Smyrna Antik Kenti, büyüleyici havasıyla sizlere harika bir süre sunacaktır. Bu arada, sizlere çeşmesinin yanı sıra, bu tarihi doku hakkında da bilgi vermek gerekiyor.

Gerçek anlamda eski insanlara da hayran kalmanızı sağlayacak olan yerde, bir arkeolojik çalışma sırasında Yunanca olarak hazırlanmış şekilde, yukarıdan aşağıya ve soldan sağa bir bulmaca bulunmuştur. Bu da 2700 yıl önce, bu bulmaca geleneğinin var olduğunu gösterebilmektedir. Yazılar ile ilgili olarak konuşmalardan da anlaşılacağı üzere, mitolojik tanrılara bazı teşekkür mesajlarının da var olduğu bu yazılardan anlaşılmaktadır. Sizler de gidip görmeniz gereken yerlerden biri olarak Smyrna Antik Kenti’ni de düşünmelisiniz. Bu yapının muhteşem ihtişamı karşısında o dönemde o yoklukta nasıl bu tip yapılar yapılır ve nasıl düşünülür diyeceksiniz.

BUNA DA BAKIN...  II Wilhem tarafından II.Abdülhamit'e hediye edilen İzmir Saat Kulesi
Paylaş

1 Yorum

  1. ibrahim korkmaz on

    Eski yapıtlara karşı fazla bir ilgim var, smyrna antik kentine olan ilgim normalden biraz daha fazla, hem çok eski bir yapıt hemde tarih olarak üzerinde çok fazla şeyi barındırıyor.

Yorum yapın