Cumartesi, Mayıs 4

Aydın Aphrodisias Antik Kenti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aphrodisias Antik Kenti Aydın’ın Karacasu ilçesi Geyre Mahallesinde yer almaktadır. Menderes ırmağının bir kolu olan Dandalaz çayının beslediği vadide deniz yüksekliğinden yaklaşık 600 metre yüksekte bulunan platoda yer alan Antik Kent ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Yüzyıllar boyunca içerisinde bulunduğu nehirden beslenen kentin yaşadığı zamanlarda en büyük ekonomik kaynağı Babadağ eteklerinde bulunan mermer ocakları olmuştur.

Yerleşim tarihi yaklaşık olarak milattan önce 5 binli yıllara dayanan Aphrodisias, Milattan önce 6.yüzyılda oldukça küçük bir köy iken budan 400 yıl sonra Menderes Vadisi’ndeki gelişen şehirleşme ile birlikte kent devleti haline bürünmüştür. Bundan 1 asır sonra Roma ile ilişkilerini geliştiren kent dönemin Roma İmparatoru Augustos unvanına sahip Octavian tarafından “Tüm Asya’dan kendime bu şehri seçtim” ifadeleri ile adeta koruma altına almış ve Roma tarafından özerkliği kabul edilerek vergilerden muaf tutulmuştur. Bu kararların ardından daha da büyüyen kent hızlı bir gelişme sürecine

aydin-aphrodisias-antik-kenti

Dünya Miras Listesinde Yer Alan Antik Kent: Aphrodisias Antik Kenti

Antik kentin arkeolojik önemi, Geç Helenistik Döneminden Bizans dönemine kadar sürek bilgi ve değer alışverişi ve mermerden kurulu, aşırı kabartmaları ve yazıtların aşırı şekilde korunması ile gelmektedir. Aphrodisias milattan sonra 100 – 500 yılları arasında Akdeniz bölgesinde tüm Roma imparatorluğuna önemli heykel tıraşlar yetiştiren bir yer olmuştur. Mermer ocaklarının şehre çok yakın bir konumda bulunması heykeltıraşların gelişmesinde ve yetişmesinde kuşkusuz çok büyük bir rol oynamıştır. Bu sayede Roma İmparatorluğunun Asya kısmında dönemin mermer sanat ve mimarisi daha iyi araştırılarak bilgi sahibi olunmasını sağlamıştır.

Kent adını Aphrodite kutsal alanından almış olup kentin kimliğinde ve kültüründe etkin bir rol oynadığı oldukça açık bir şekilde görülebilmektedir. Antik Kent 2017 yılında Dünya miras listesine girmiştir. Kente yaklaşık 2 – 3 kilometre uzaklıkta bulunan mermer ocakları da aynı şekilde dünya miras listesine giren yerlerden birisi olmuştur.

BUNA DA BAKIN...  İskenderun ve Tarihi

Aphrodisias Antik Kenti günümüzde ziyaretçilerini beklemektedir. Özellikle yabancı turistler tarafından ilgi gören antik kent Aydın ilimiz tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Gezip görülmesi gereken en önemli tarihi yerlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir.

Paylaş

Yorum yapın