Salı, Mayıs 7

Urla Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Urla İzmir il merkezine, 38 km. Konak meydanına ise, yalnızca 35 km. uzaklıktadır.İzmir’de turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Urla, diğer yerlerin aksine oldukça doğal bir tabiata sahiptir.
Urla’nın turistler tarafından ilgi görmesinin bir diğer nedeni ise, buranın oldukça sessiz ve sakin bir yer olmasıdır. Dinlenmek adına en ideal yerlerden biri olan İzmir Urla, iş stresinden yorulmuş kişiler için birebirdir.

Ege Bölgesi’nin bütün özelliklerini taşımakta olan Urla ilçesi, İzmir’in batı bölgesine 38 kilometrelik bir uzaklıkta kendi ismini taşıyan yarımadanın orta bölümünde bulunmaktadır.

Urla, tarih süresince bir kültür merkezi olarak ön plana çıkmıştır. Yapılmış olan kazılarda ele geçmiş bulunan eserler arasında Hititlere ait olan Gaga ağızlı sürahi çıkartılmıştır. Limantepe Höyügü kazılarında ele geçen buluntulara göre Klazomenai Limaninin dünyanin en eski ve düzenli limanı oldugu ortaya çıkmıstır. Klazomenai’de bulunan eserler Louvre Müzesi ve Atina Milli Müzesi ile İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

İzmir merkezden 35 kilometre uzaklıktaki Urla, doğusunda Gülbahçe’yi, batısında Çeşme’yi, Kuzeyinde o tertemiz ve masmavi Ege Denizi’ni, güneyinde ise Seferihisar ile Düden Körfezi’ni barındırmaktadır.

Urla’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Urla üzerinde Akdeniz iklimi hâkim olduğu için yazları sıcak ve kurak iken kışları ılık ve yağışlı geçirir. En çok aralık ayında yağış alıp en çok temmuz ayında kurak geçen bu ilçemizin ortalama sıcaklığı 16 derecedir. Ancak Karaburun ve Foça’nın arasında bulunması sebebiyle rüzgâr alan bir yer olduğu için yaz aylarında bunalmadan gezebilirsiniz. Urla Eylül’e kadar çok yoğun olur. Eğen siz kafa dinleyip şarap bağlarını gezerek şarapları tatmak isterseniz Eylül-Ekim aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl Gidilir?

Bu güzelim tatil beldesine ulaşmak için arabayla geliyorsanız İzmr üzerinden Çeşme-Alaçatı yönünde  yolculuğunuzu devam ettirip Urla tabelalarını takip etmek edeceksiniz. Yaklaşık yarım saatte Urla’ya varmış olursunuz.

BUNA DA BAKIN...  Nurten Öğüt, Yörük Ali Efe Müzesi'ni yazdı...

Eğer toplu ulaşım ile gitmek isterseniz İzmir’de metro veya otobüsle Üçkuyular durağında ineceksiniz. Oradan kısa aralıklarla Urla’ya otobüs ve minibüs seferleri yapılıyor…

Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sakinleştirici havası, köklü bir tarihe uzanan köyleri, nefis yemekleri ile Urla Ege’nin en gidilmesi gereken harika bir tatil beldesidir. Öncelikle Karantina Adası’ndan bahsedeyim. Milattan önce 225 yılında Büyük İskender’in yaptığı yol ile bağlantısı vardır. Buranın amacı 18. Yüzyılların ortalarında Avrupa ve Asya kıtalarında oldukça hızlı bir artış gösteren veba ve kolera gibi hastalıklardan sağlıklı bireyleri korumak için alınan ciddi önlemler arasındadır. 1950 yılına kadar aktif olarak kullanılsa da şu an devlet hastanesi konumuna gelmiştir. Tertemiz, masmavi ve dingin sularıyla ünlü bir adadır.

Çeşmealtı’na ise sakinliğe ve huzura kavuşmak isteyenlerin baş tacı bir yerdir. Buradan 12 Adalar’a günübirlik turlar düzenlenir. Ve tabii çok temiz bir yerdir.

Bademler Köyü ise adını badem ağaçlarından alan yörüklerin kurduğu bir köydür. Ülkemizde tiyatrosu olan ilk ve tek köy olarak nam salmıştır.

URLA’DA NE YAPILIR

Urla genellikle haziran temmuz ve ağustos aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu aylarda deniz için gelmekte olan turistler, yılın diğer mevsimlerinde de burayı ziyaret etmektedir. İklim bakımdan Akdeniz iklimine sahip olan İzmir, yılın her mevsiminde ziyaret edilmesi için müsaittir. Kaynak: izmirdehaber.com

Paylaş

Yorum yapın