Pazar, Mart 31

Adıyaman İlinde bulunan 2000 Yıllık Tarihi Cendere Köprüsü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ADIYAMAN İLİ CENDERE KÖPRÜSÜ GEZİ REHBERİ

 

Adıyaman ilinde yer alan 2000 yıllık tarihi  Cendere Köprüsü yapılan araştırmaya göre Roma İmparatoru’nun karısı ve oğulları ismine yaptırılmıştır.  Cendere Köprüsü Adıyaman İl sınırları içerisinde yer almakta birlikte Kahta İlçesine yakınlığıyla bilinmektedir. Daha  önceki yazımızda da Kahta İlçesinde yer alan Nemrut Dağlarından bahsetmiştik. Kahta ilçesi bu bakımdan tarihe tanıklık etmektedir.  Bu köprü aynı zamanda Kahta ile Sincik’i birbirine bağlıyor. Köprünün tam olarak tarihi bilinmemekle birlikte 2000 yıl öncesine dayandığı hakkında yapılan araştırmalar vardır.

 

 

 

CENDERE KÖPRÜSÜ VE ÖZELLİKLERİ

Köprünün yapımının incelenmesinde görüleceği üzere muazzam bir işçilik eseri olduğu anlaşılmaktadır. Taşlar birbirine geçmeli olarak yapılmıştır.  Tahminimize göre hiç harçta kullanılmamıştır. Köprünün kemeri 92 tane taş blokun üst üste konulması ile hiç beton yada harç malzemesi kullanılmadan inşa edilmiştir. Köprünün esnek yapılması da olası depremlere karşı korunmak için düşünülmüş diğer bir özelliktir. Ayrıca köprü sadece bu özelliklerle kalmayıp üzeri süslenmiştir. Köprünün üzerinde yer alan süslemeler, işaretler ve kitabeler geçmiş hakkında bizlere bilgi vermektedir. O dönemin anlayışını yansıtmaktadır.   Altından geçen deresiyle birlikte yıllara meydan okuyan Cendere Köprüsü halen kullanımına devam edilmektedir. Tabi ki yıllar boyunca bir şekilde onarılmış eksik yönleri giderilmiştir. Ama genel anlamda bakıldığında ve tarihi süreç göz önüne alındığında yıllarca dayanabilmesi gerçekten insanı etkileyebilmektedir. Şuan ki teknolojinin sahip olduğu imkanlara kafa tutarcasına bir yapıt.  Köprünün sahip olduğu üç sutunlar yaklaşık 120 metre uzunluğundadır. Rivayate göre kardeşler arasında yaşanan taht kavgası sonucunda sütunların kaldırıldığı bilinmektedir.

 

 

 

 

 

İki bin yıllık tarihi olmasına rağmen gerek sağlamlığı ile gerekse de görsel mimarisi ile müthiş bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca bu yapıt Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır.   Ülkemizin her ilinde olduğu gibi Adıyaman İlinde bulunan tarihi eserler ve antik değerler geçmişimize ışık tutmaktadır. Adıyaman il çevresinde yaşıyorsanız mutlaka gitmenizi öneririz. Sadece Cendere Köprüsü değil Nemrut Dağı da bir o kadar gezinize farklılık katacaktır. Farklı ilde yaşıyorsanız yapılan tur aktiviteleri ile birlikte Adıyaman İli Cendere Köprüsü hakkında bilgi sahibi olabilir ve çevresini gezebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Aydın Aphrodisias Antik Kenti
Paylaş

Yorum yapın