Salı, Mayıs 7

Alanya’da Gezilecek Yerler , Damlataş Mağarası , Alanya Kalesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Antalya İli Alanya İlçesi Gezi Rehberi

Alanya, sadece olarak Türkiye’nin değil, dünya genelinin de en vazgeçilmez turistik noktalarından birisi olarak bilinmektedir. Gezinizi bir deniz tatilinin çok daha ötesine taşımakta olan Alanya, doğal ve tarihi güzellikler barındırmakta. Antalya’nın tatil bölgesi olması sebebiyle diğer ilçelerinin yanında Alanya plajları da, en az Alanya kadar oldukça fazla ünlüdür fakat bunun biraz daha dışına çıkarak, bu bölgeyi tarih sahnesine taşımakta olan önemli tarihi yapıları da ziyaret edelim.

Şifa Kaynağı Damlataş Mağarasını Gezdiniz mi ?

Eğer ki mağaraların film setlerinden gelmiş büyülü dünyalarını görmeyi seviyorsanız, Alanya’da görülmesi gereken oldukça fazla mağara bulunmaktadır. Bunların arasında en görkemlisi ve en meşhuru, Damlataş mağarasıdır. İçeride bulunan hava sıcaklığı yaz-kış fark etmeden 23.3 dereceden inmemesi veya yükselmemesi, ve %98 nem oranı etkisi ile yağmur sularının tavanda bulunan yarıktan ve boşluklardan süzülerek damlalar halinde birikmesi sonucunda oluşmuş olan mağara, deniz kenarında yer almaktadır.  Alanya’ya çok kısa bir mesafede, sadece 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mağaranın keşfi, 1948 yılında Alanya İskelesi yapılırken tamamen tesadüf sonucunda bulunmuştur. Göremeden ve gitmeden tatilinizi sonlandırmamanız gerekir. Damlataş Mağarası günümüzde koruma altına alınmış olan ender doğa harikalarından birisi olarak tarihe meydan okumaktadır.

Fosforlu Mağarası

Sadece olarak deniz yolu vasıtasıyla ulaşım sağlanabilen ve içinden çok küçük teknelerin geçmeyi başardığı Fosforlu Mağara, adını jeolojik yapısı nedeniyle içinde oluşmakta olan ışık oyunlarından almıştır. Tur anında denize girmek ise, işin en eğlenceli tarafıdır. Diğer bir taraftan Dim Mağarası da, bir milyon yaşa sahip olan eski bir mağara olarak gitmeden görülmesi gereken en önemli ender bir mağaradır.

Alanya Kalesi

Helenistik Roma zamanında tarihi kalenin kalıntılarının yanında, 13. Yy da Selçuklu Hanedanı olan Alaaddin Keykubat emri ile inşa ettirilmiş olan kale, Alanya ilçesinin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerin ilk sıralarında gelmektedir. Kayalık olan bir yarımadanın üzerinde bulunan ve 250 metre yüksekliğe sahip zirvesinde, açık alan müzesi olarak kullanılan bir de iç kale yer almaktadır. Alanya kalesine çıkarak biraz serinleyebilir ve etrafı rahatça izleyebilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Çankırı Tuz Mağarası

Paylaş

1 Yorum

Yorum yapın