Salı, Mayıs 7

Alman Mühendisliği Harikası Adana İlinde Bulunan Varda Köprüsü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Alman Mühendisliği Harikası Adana İlinde Bulunan Varda Köprüsü

Adana ilinde bulunan Varda Köprüsü yada yani Alman Köprüsü, 1888 senesinde Osmanlı Padişahlarından II. Abdulhamit ile İmparator Kaiser Willhem ile imzalanan proje ile İstanbul’dan Bağdat, Halep, Şam, Hicaz gibi şehirleri kapsayan bir yol oluşturulmuştur. Bu demir yolu ağı ile eşya, yolcu, asker, petrol kaynakları gibi malzemelerin taşınacağı kararlaştırılmıştı.  Almanlar bu köprüyü  çelik taş örme yöntemi ile inşa etmişlerdir. Varda köprüsü halen eski ihtişamını korumakta olup  üzerinden demir yolu geçmektedir.

Eğer Adana’ya yolunuz düştüyse mutlaka bu köprüyü görmelisiniz. Köprüyü gördükten sonra aracınızı uygun bir yere park edin. Daha sonra bira yaya olarak yürüyün. Köprünün eşsiz güzelliklerini fark edebileceksiniz. Köprünün ortasında pek fark edemeyebilirsiniz. Yükseklik korkunuz yoksa aşağıya bakmayı deneyin. Yapılışındaki incelik ve ustalık sizleri hayran bırakacaktır. Toplumumuzda hep denir ya “Alman yapar abi”  lafına gerçekten örnek olacak mimarı bir yer. Biraz yürüdükten sonra dağın içinden geçen yola girin. Sizleri bekleyen süprizlere hazır olun.

 

 

Varda Köprüsü dünyaca ünlü bir köprüdür. Bu yüzden James Bond filmininde dahi rol almıştı. Filmin bazı yerderi bu köprü de çekilmişti. Köprünün adı neden Varda köprüsü diyenlerinizi duyar gibiyiz. Rivayete göre köprünün yapım işi çok uzun sürmüştü. Köprüde çalışanlara “köprü ne zaman bitecek” sorusunu soranlara bitmesi daha uzun sürecek olduğundan “var daha var daha” dendiği için Varda olarak kalmış. Bir diğer rivayet ise yukarıdaki işçi taşı köprüden aşağıya atar. Aşağıda bulunan işçi arkadaşına bağırarak “taş yere düştümü” demesine karşın iş arkadaşı da “var daaa” diyerek cevap veriyormuş. Buradan köprünün yüksekliğini anlayabiliyoruz. Elbetteki bunlar bir rivayettir. Gerçekten adının nereden geldiğini kesin olarak bilememekteyiz. Vaktiniz varsa köprü civarında dolaşabilirsiniz. Köprü çevresinde bulunan bir nehir kenarında mangal dahi yapabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Adana İlinde Bulunan Kapıkuyu Kanyonu Gezi Rehberi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adana kenti il merkezine yaklaşık bir saat süren yolculuk sonrasında ulaşılabilirsiniz. Gerek yöre halkı olsun gerekse de çevre illerden olsun bu köprünün varlığını dahi bilmeyen çoktur. Yabancıların James Bond filmini yurt dışından gelerek ülkemizde çekmeleri ülkemizdeki güzellikleri yabancıların dahi bildiğini göstermektedir. Ülkemizde her yerinde tarihi ve bölgesel güzellikler bulunmaktadır.

 

Paylaş

Yorum yapın