Cuma, Mayıs 3

Konya İli Hadim İlçesinde Bulunan Yerköprü Şelalesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
KONYA İLİ HADİM İLÇESİNDE BULUNAN YERKÖPRÜ ŞELALESİ

Konya İlinin Hadim İlçesinde yer alan ve ziyaretçilerini büyüleyen Yerköprü Şelalesi Konya Kent Merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta olup Hadim İlçesi sınırları içerisinde yer alır. Konya İlinden Karaman iline seyir halindeyken Güneysınır ilçesine döneceksiniz.  Güneysınır ilçesine girmeyerek Hadim ve Bozkır istikametine seyiretmeye devam edeceksiniz.  Gürağaç Köyününden sonra karşımıza çıkan Göksu tabelasından da sola dönüyorsunuz. Habiller isimli köy karşımıza çıkacaktır. Sakın kaybolduk sanmayın.  Köyden sonra karşınızda 20 metre yükseklikten aşağı doğru akan harika bir şelale ile karşılaşırsınız. Suyun sesini şelaleye varmadan duymaya başlıyorsunuz. Kaybolduğunuzu düşünseniz bile bu su sesi sizi şelaleye çekecektir.

Suyun öylesine doğal bir sesi var ki adeta bir kuş cıvıltısına dönüyor sesler. Şehrin gürültüsünden nasıl da sıkılmışız diye haykırası geliyor insanın. Heyacanla suya varmak için coşar gönlümüz. Suyun 20 metreden aşağıya akması bir görsel şölene dönüşüyor. Suyun çıktığı kısım ve döküldüğü yer göz önüne alındığında insanı rahatlatan ve izlemeye doyamayan bir tablo karşımıza çıkıyor. Ortaya çıkan gök kuşağı gözlerimizi kamaştırabiliyor. Çevresinde yer alan ağaçlar ise ortamı sizi ormanın içerisinde yer almışsınız gibi hissettirebiliyor. Suyun mavisi ve yeşilin birbir tonu birleştiğinde insanın düşünceleri asırlar ötesine, kıtalar ötesine gidebiliyor. Dertlerinizi bir kenara atıp Yerköprü şelalesinde güzel bir piknik sizleri bekliyor. Ya da semaveriniz varsa burada dostlarınızla, ailenizle çay içmek elbette şahane bir eylem olacaktır.

ŞEŞALE VE MANZARASI

Şelaleyi yakından görmek güzel ancak yukarıdan kuş bakışı görmek de ayrı keyif vermektedir.  Bin metre yüksekten bakmak hem insanı korkutuyor hemde heyecanlandırıyor. Bu alana yükseklik korkusu olmayanlar çıkmasını tavsiye etmiyoruz. Ancak yüksekliği göze alıp çıkanlar eşsiz manzaranın tadını çıkartabiliyor. Belki bir kaç tane de fotoğraf çekmeyi ihmal etmiyorlar tabi.   Yukarıdan bakınca şelale küçülüyor adeta su birikintisine benziyor. Eğer Konya’da, Konya İlçelerinde ya da çevre illerde yaşıyorsanız en azından bir haftasonu buraya gitmenizi tavsiye ederiz. İşlerin yoğunluğundan biraz kurtulmak sizlere moral açısından iyi gelecektir. Aileniz varsa birlikte burada piknik yapabilir vaktinizin tadını çıkarabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Marmaris Turgut Şelalesi (Muğla)

 

Paylaş

1 Yorum

  1. furkan özel on

    Selalelere normalde bayılıyorum, konyadaki hadim ilcesindeki yerkopru şelalesine olan ilgim daha fazla her sene bir kez gitmeye çalışırım mutalaka.

Yorum yapın