Cumartesi, Mayıs 4

Denizli Karahayıt

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Karahayıt, Denizli ilinin en çok ziyaretçi çeken turistik yerlerinden biridir. Karahayıt kaplıcaları olarak tanımlanan bu yer, her mevsim insanlar için şifa dağıtmaya devam etmektedir. Kırmızı renge sahip olan termal su, her türlü sağlık sorunu için kullanılan şifalı bir sudur. Eşsiz bir sağlık kaynağı olarak kabul edilen bu su, zengin mineralleri sayesinde pek çok derde kısa sürede çözüm sağlamıştır.

karahayit-kaplicalari

Şifa Olduğu Hastalıklar:

Yediden yetmişe pek çok insanın akın ettiği bu bölge, uzun zamandan beri sağlık konusunda aranan her türlü içeriğe sahiptir. Özellikle ortopedik hastalıklar olmak üzere, romatizmal hastalıklara da garantili bir şekilde çözüm sağlamaktadır. Karahayıtın iyi geldiği diğer hastalıklar arasında; dolaşım sistemi hastalıkları, nörolojik hastalıklar, ameliyat sonrası sertlikler, strese bağlı hastalıklar, kadın hastalıkları, saç ve deri problemleri, gut ve kolit hastalığı gibi çok sayıda tür gelmektedir. Çamur banyosu şeklinde kullanılan bu tesis, bu sayede önemli sorunlar için etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Bunun dışında çok sayıdaki soruna garantili bir şekilde deva olduğu bilinir. Sadece 20 dakikalık bir çamur banyosundan sonra, buranın etkilerinin yakından hissedilmesi mümkün olacaktır. Sağlıklı bir  yaşam için önerilen yerlerden biri olan karahayıtta bugüne kadar yaşamadığınız eşsiz bir deneyimi yaşayabilirsiniz.

karahayit-kaplicalari

60 derecelik sıcaklığa kadar ulaşan bu termal yapının içerisinde maden oksitleri bulunur. Bu durumdan dolayı da rengi beyaz, yeşil ve kırmızı olmuştur. Bu şekilde oluşan traverterler oldukça geniş bir bölgeyi kaplar. Binlerce yıllık bir sağlık ve güzellik sırrı olan bu yer, özellikte yerli turistlerin uğrak yerlerinden biri olmuştur. Sağlık problemi yaşayan herkesin buraya uğraması tavsiye edilir.

Nasıl Gidilir?

Buraya gidebilmek için öncelikle Denizli ve Pamukkale karayolunu takip etmeniz gerekecektir. Bu yolu 15 km boyunca takip ettikten sonra, Pamukkale mahallesi olarak adlandırılan yere varabilirsiniz. Bu mahallenin batı yönünde hareket ederek, yaklaşık olarak 7 km gittikten sonra Karahayıt mahallesine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden otogar üzerinden buraya direk olarak sefer bulabilirsiniz. Bu sayede yorucu olmayan bir şekilde doğrudan Karahayıt mahallesine ulaşmış olacaksınız.

BUNA DA BAKIN...  Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Listesi 2016
Paylaş

1 Yorum

  1. hakan engül on

    Kaplıca olarak bir çok derde deva olduğu biliniyor bizde bu yaz denizli harahayitine gideceğiz hem tatil yapmış olacağız hemde kaplıcalarını denemiş olacağız.

Yorum yapın