Salı, Mayıs 7

Antalya Demre Sahili , Gezilecek Yerleri ve Tarihi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
ANTALYA İLİNDE BULUNAN DEMRE TARİHİ

Antalya’nın en gözde ve tarihi tatil merkezlerinden biri olan Demre, uzun yıllardan beridir, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Buranın özellikle tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Demre kurulduğu yıldan beridir, Likya’nın en olmazsa olmaz şehirlerinden birisi olarak bilinmektedir. En erken üretilen sikkeler M.Ö. 3.yüzyılda tarihlenmektedir. Fakat şehrin genel olarak M.Ö. 5.yüzyılda da kurulduğu tahminler arasındadır. Roma egemenliği zamanında Myra zenginleşmiş ve zenginleşmiş olan şehirliler projelere cömert bir şekilde para yardımı yapmışlardı. Sen Pol, Roma’ya gitmek amaçlı olarak Andriake Limanından kalkmadan önce, M.S. 6.yüzyılda da şehri ziyarete gelmiştir. Bizans İmparatorluğu yıllarında Myra oldukça önemli bir dini ve idari bir merkez olmuştu. Aynı zamanda Piskoposluk merkezi olan Myra da St. Nicholaus IV. yüzyılın başlarında Piskopos, olarak görevini sürdürmüş, tüm halka kendisini sevdirmiş, inançları uğruna oldukça fazla acılar yaşamıştır.

 

Myra o günden sonra her zaman haç yolu yapılmakta olan bir yer olarak kalmıştır. Bu nedenle Demre Hıristiyan Dünyasının her konuda ilgisini çekmeyi başarmıştır. Her sene 6 Aralık tarihinde Noel Baba etkinlikleri düzenlemek alışkanlık haline gelmiştir. Myra gibi son derece önemli bir şehrin kalabileceği,  kalıntılar arasında çoğunu Demre’de görememekteyiz. Likya’nın en önemli ve en büyük tiyatrosundan geriye kalanlar halen ayaktadır ve aynı zamanda bu tiyatro, Likya’nın en iyi korunmakta olan tiyatrosudur. Bugün dahi, bazı zamanlar oyun ve festivaller olduğunda kullanılmaktadır. Bu metropoli farklı tip Likya mezarlarının önemli olan örneklerini muhafaza etmektedir. Tiyatro genel olarak iki kola, doğu ve batı kolları adı altında iki yere ayrılmış ve Myra’nın tam arkasında yükselmekte olan kayalık, tepeye kurulmuştur. Kayalar özel tekniklerle oyularak mezarlar kabartılmış ve çeşitli yazılarla süslenmiştir.

BUNA DA BAKIN...  Alanya Kleopatra Plajı (Antalya - Turkey)
ST. NİCHOLAUS KİLİSESİ’NE AİT BİLGİLER

Diğer bir önemli kalıntı ise St. Nicholaus kilisesidir.Nicholaus’ın kemikleri eskiden kilise içinde yerleşen mermer bir mezarda bulunmaktaydı. Ama bazı kemikleri, İtalyanlar  çalmış ve Bari ye götürmüşlerdir. Rus Prensi 1862. Yılda, Kiliseyi tekrar restore ettirmiştir. Nicholaus Rusya da oldukça fazla kutsal sayılmaktadır. Demre’ye ulaşınca ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Paylaş

Yorum yapın