Cumartesi, Mayıs 4

Antalya İli Olympos Antik Kenti Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunmaktadır. Adının Ulu dağ anlamına geldiği tahmin edilse de, henüz adı hakkında bir bilgi ortada yoktur. Bu ada sahip, dünya üzerinde oldukça fazla yapıt olsa da, halen adlarının tam olarak anlamı bilinmemektedir. Olympos olarak anılan en meşhur yapıt ise Yunanistan’da yer alan yunan tanrılarının yapıtıdır. Olympos Antik Kenti ise ismini eskiden burada Olympos dağı olarak adlandırılan Tahtalı dağdan almaktadır.

Dağın tepesinde bulunan bu antik kent, insanlara deniz manzarası sunmaktadır. M.Ö 300 yılında inşa edilmiş olan bu antik kent, günümüzün en büyük miraslarından biridir. Her yıl Antalya tatiline gelen yüzlerce kişi, burayı gezerek fotoğraflar çekmektedir. Dünyaca ünlü 20 Olympos adlanan tarihi yapılardan biri olan Olympos Antik kenti, günümüzde de oldukça ünlüdür. Olympos şehrinin bir kısmını kapsayan Olympos Antik kenti, yunan tanrısı Hephaistos tarafından kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda korsanların saldırması sonucunda Antik Kent dağılarak kent nüfuzunun azaldığı bilinmektedir. 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih edilmiş olan bu alan boşaltılarak terk edilmiştir. O günden beridir boş kalan arazi, şu anda dünya tarihinin önemli bir kısmını kapsamaktadr.

Olympos Antik Kenti Antalya’nın olmazsa olmaz tarihi yapılarından biridir. Özellikle tarihi eser ve tarihi yapıları seven kişilerin vazgeçilmezi haline gelmiş olan Antik Kent, her yıl yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Buraya geldiğinizde Akdeniz’in o masmavi yüzünü daha rahat bir şekilde görebilmektesiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olympos Antik Kentine ulaşım Antalya- Kumluca otobüsleri tarafından sağlanmaktadır. Buraya geldikten sonra dilerseniz tur rehberi tutabilir, Olympos Antik Kenti hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir

Burayı gördükten sonra kalmak için Antalya’ya dönmeniz gerekmektedir. Antalya’da bulunduğu gibi burada oteller ve pansiyonlar bulabilmeniz imkansızdır. Antalya merkeze tekrar aynı otobüslerle dönebilir, daha sonrasında diğer ilçelerde bulunan Antik Kentleri gezebilirsiniz. Eğer buradayken acıkırsanız veya içecek arayacak olursanız Kumluca’nın merkezine gitmek zorundasınız. Olympos Antik Kentine oldukça yakın olan merkez, yaklaşık olarak 2-3 km uzaklıktadır. Antalya herşeyi ile tam bir turizm kentidir. Gezmek ve tatil yapmak istiyorsanız Olympos Antik Kentini’de mutlaka gidip görmelisiniz.

BUNA DA BAKIN...  İzmir'in İncisi Şirince (Kırkınca)
Paylaş

Yorum yapın