Salı, Mayıs 7

Artvin Gezilecek Yerler… Artvin’de Nereleri Gezmeli?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Artvin Gezilecek Yerler… Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Artvin, her ne kadar zorlu ve engebeli bir coğrafyaya sahip olsa da doğal ve tarihi zenginlikleri ile öne çıkan bir şehir. Coğrafi konumu nedeni ile tarihte önemli bir yere sahip olan Artvin’in, kökleri 3000’li yıllara dayanmaktadır.

Geçmişin şehre bıraktığı izler ve sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine gezilecek pek çok yer sunmaktadır. Her ne kadar doğa turizmi açısından daha çok gelişmiş olsa da tarih kokan birçok yapıtı da var elbette. Eğer sizde günün birinde bu güzel şehri görmek isterseniz, işte gezebileceğiniz birkaç alan.

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. 90 metrelik uzunluğu ile dikkatleri çeken bu görkemli şelale, yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir ve popüler bir yer haline gelmiştir. Hakkında çok bilgi bulunmamaktadır fakat gördüğünüz anda ihtişamı ile sizi büyüleyecektir. Mençuna Şelalesi için Artvin’in saklı cenneti desek çokta abartmış olmayız sanırım.

Murgul Delikli Kaya Şelalesi

Delikli Kaya Şelale’si Artvin’in Murgul ilçesinde yer almaktadır. Son dönemlerin en meşhur alanlarından olan şelalemiz, ilgin coğrafi özelliğinden dolayı dikkat çekmektedir. Ormanlık alanda bulunan bir kayanın suyun aşındırma gücü sonucunda delinmesi ile oluşmuştur.

Adını, doğal yollar ile oluşmuş şeklinden alan Delikli Kaya Şelalesi, geçtiğimiz yıl Murgul Kaymakamlığı tarafından turizme kazandırılmıştır. Başta fotoğraf tutkunları olmak üzere, bütün doğa severlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Çifte Köprüler

Artvin’in Ortaçalar Köyünde bulunan tarihi bir eserimizdir. Köklerinin 18. Yüzyıla dayandığı tahmin edilen bu yapı, birbirine dik olacak şekilde yapılmış tek gözlü köprülerdir. Şehrin tarihi dokusunu bu köprüleri gördüğünüz an hissedebilirsiniz. Fotoğraf çekme tutkunları içinde oldukça güzel pozlar yakalayabilecekleri bir alandır.

BUNA DA BAKIN...  Mavi Cami Olarak Bilinen Sultan Ahmet Camii İstanbul

Borçka Karagöl

Karagöl birçok doğa dergisi ve web sitesi tarafından dünyada ki en güzel 10 gölden biri olarak gösterilmektedir. Karagöl Borçka ilçesine 27 km uzaklıktadır ve tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Bu göl, Klasur adlı tepenin kayması sonucu, derenin önünün kapanması ile oluşmuştur.

Zengin bir ormanlık alana sahip olan Karagöl, kamp turizmi için oldukça rağbet gören bir alandır. Sizde doğa ile iç içe birkaç gün geçirmek ve kafanızı dinlemek isterseniz, burası tam size göre bir yer.

Artvin Atatürk Heykeli

Artvin’in Atatepe ilçesinde yer alan Atatürk Heykeli, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Bu heykel, 22 metre yüksekliğe ve 50 ton ağırlığa sahiptir. Heykelin yanında da 60 metre direk uzunluğu ile 216 metrekarelik görkemli bir Türk Bayrağı dalgalanmaktadır.

Dünyadaki en büyük Atatürk Heykeli olma özelliğine sahip olan heykelimiz, Atatürk’ün Dumlupınar da kayaların üzerinde yürüdüğü anı canlandırmaktadır. Tarihimizin bir anını ölümsüzleştiren bu heykelin yapımında 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılmıştır.

Bulunduğu alana sosyal tesis ve ulaşım alanında çalışmalar yapılarak turizme kazandırılmıştır. Senede 35 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaparak Artvin’in en çok ziyaret edilen alanı olmuştur.

Paylaş

Yorum yapın