Pazar, Mayıs 5

Aşıklar Şehri Venedik / İtalya

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Venedik, İtalya’da yer alan oldukça özel ve turistik yerlerden biridir.  Ulaşım kentin bazı bölgelerin su kanalları aracılığıyla tekneler üzerinde gerçekleşmektedir. Kent fiziki yapısı ile diğer kentlerden ayrılmaktadır. Ziyaretinizde suyla sürekli etkileşim halinde olan bu şirin kente hayran kalacaksınız. Kent, dünyada görülebilecek ilginç yerler arasındadır.

Daha önce filmlerde, dizilerde yada kitaplarda kulağımıza aşina olup gelmiştir Venedik. Daha ismi söylenirken Aşıklar Şehri’mi diyesi gelir insanın. Daha sonra ise kanalları aklımıza gelir. Öylesine romantik filmlere, kitaplara konu olmuştur.

Venedik’teki binalar, birbirine çok yakın ahşap kazıklar üstüne inşa edilmiştir. Su altında oksijen olmadığından çürümeyen ahşap aksine mineral seviyesi yüksek suya maruz kaldığından dolayı kaya gibi sert bir madde durumuna dönüşür. Kazıklar yumuşak kum ve balçık tabakasını delerek daha sert olan kile kadar batar. Bu sayede uzun ömürlü olmaktadır.

Venedik’in inşasında sarfedilen kazıklar henüz Slovenya olan bölgeden getirtilmiştir. Bu amaçla bu bölge çorak topraklardan oluşmaktadır.

Venedik’in altında tespit edilen ahşap kazıklar, üzerinden asırlar geçmesine karşın hala sağlamdır. Binaların esasları bu kazıklardan meydana gelir. Fakat Venedik’teki binalar vakit vakit Adriyatik denizinin bilhassa sonbahar ve ilkbahar dönemlerindeki hareketleri nedeniyle sel tehlikesi altındadır. Kent yine birçok kez sel tehlikesi geçirmiştir.

6 asır evvelce Venedikliler kendilerini karadan gelebilecek saldırılara karşı coğrafyasının özelliklerini saldırıya karşı karşı hazırlamışlardır. mühim akarsuların yönünü değiştirerek kenti korumuşlardır. Bu akarsuları lagüne doğru yönlendirmişler ve böylelikle şehrin etrafını sularla kaplamasına izin vermişlerdir.

20. asırda artezyen kuyuları ulusal sanayi amacıyla su sağlarken battığında Venedik batmaya başlamıştır. Bunun sebebinin ise yeraltı sularının çıkarılması bulunduğu anlaşılmıştır. Artezyen kuyularının tüketimi 1960’tan sonra yasaklanmış ve batma süreci yavaşlamıştır. Fakat kent hala sular altında kalma riskini taşımaktadır. Çoğu eski evin merdivenleri şimdi sular altındadır.

BUNA DA BAKIN...  Santorini Rehberi: Bilal Yılmaz Yazdı...

Venedik’te gezilecek yerler;

Palazzo Ducale, Ca’ Rezzonico Saray ve Müzesi,  Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Rialto Köprüsü, Ca’ d’Oro, Santa Maria della Salute Bazilikası, Ai Mercanti Restoranı, Santa Maria dei Miracoli Kilisesi,  ve Suso Gelatoteca gibi yerlerini gezip görebileceğiniz alanlardır.

 

Paylaş

1 Yorum

  1. mehmet doğan on

    Eski yapıtlara karşı fazlasıyla ilgim var böyle yapıtları görmek için elimden geleni yapıyorum, aşılar şehrine de geçen yaz gitmiştim, gözüm kapalı tavsiye edebileceğim yerlerden biri.

Yorum yapın