Salı, Mayıs 7

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ GEZİ REHBERİ

Ankara ilinde bulunan Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi, 1933 senesinde halka ve halkın tarım arazilerine, mahsüllerine zarar veren hayvanların barınabilmesi için Atatürk Orman Çiftliği içinde kurulmuştur. Bu çiftlik denildiği üzere halka zarar veren yabani hayvanların barınma yeri gibi gözükse de yıllar içerisinde yabani hayvanları insan hayatına Hayvanat Bahçeleri aracılığı ile girdirme fikri ortaya doğmuştur. İşte yaklaşık 1933 yıllarından bu yana ülkemizin birkaç alanında yer alan hayvanat bahçeleri geliştirilmiştir. Ayrıca buralara farklı türde yüzlece çeşidini sayabileceğimiz hayvan türü getirilmiştir. Özellikle hayvanlara özel bakıcılar ve yaşadığı bölgelere özel ortam yapılmaya özen gösterilmiştir. Tabi ki hayvanların en önemli yaşam maddeleri olan yemleri de düşünülmüştür. Şimdiler de doğal hayatın gözlerimizin önüne geldiği hayvanat bahçelerini görebiliyoruz. Örneğin bir aslanı televizyondan Afrika’nın bir beldesinde ceylan kovalarken görebiliyorduk. Bunun dışında görebileceğimizi hiç mi hiç düşünemezdik. İşte Atatürk Orman Çiftliğinde yer alan hayvanları yaşadığı ortamlara göre izleyebiliriz.

Hayvanat Bahçesinin  geniş bir otoparkı bulunuyor ancak tatil günlerinde bu alan yetmeyebiliyor. Çünkü ziyaretçi sayısı oldukça fazla . Hayvanat Bahçesine girdiğinizde mekanda bulunan hayvan çeşitliliği bir o kadar zengin sayılır ancak genel olarak park ve park alanında temizlik sorunu bulunuyor. Aileler ya da okul gezileri için güzel bir aktivite yeri olarak değerlendirilebilir. Günümüz toplumundan hayvanlara olan uzaklıktan bir an olsun kurtulabilen çocuklarımız hayvanları sevmek, onları yakından tanımak kişisel gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Yine büyükler içinde elbette tercih edilebilen bir mekan. Farklı türden hayvanların özelliklerini duymak sizleri şaşırtacak ve daha çok ilginizi çekmeye başlayacaktır. İçeride bulunan hayvanları izlemek ya da küçük çocuğunuzun birden acıktım demesi gezmenizi bozmasın. Park alanı içerisinde yemek yeme şansınız vardır.

BUNA DA BAKIN...  İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir Hayvanat Bahçesi

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ NEREDEDİR? NASIL GİDİLİR ?

Atatürk Orman Çiftliği Ankara kent merkezinin sınırları içerisinde yer alır. Ayrıntılı olarak adresi ise Emniyet Mahallesi, mahalle olarak ise, yeni mahalle ilçesine bağlıdır. Atatürk Orman Çiftliği’ne özel aracınız varsa aracınızla gidebileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanarak bu alana varabilirsiniz.

 

Paylaş

1 Yorum

  1. burak yıldız on

    Normal hayvanat bahçeleri yerine bu tür ormanların olması çok daha iyi hayvanat bahçeleri yerine bunlara destek veriyorum ben.

Yorum yapın