Pazartesi, Mayıs 6

Avustralya’nın Kalbindeki Vaha: ALICE SPRINGS

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alice Springs, Avustralya’nın kalbinde, kelimenin gerçek anlamıyla bir vahadır. Yerlilerce basitçe “Alice” olarak bilinen Alice Springs – Avustralya Kızıl Merkezi’nin kalbidir.

Akice Springs, Uluru, Kata Tjuta, Kings Kanyonu, Batı MacDonnell Aralığı ve ikonik Larapinta Yolu, Simpson Çölü’nün kırmızı kumları ve Devils Mermerlerinin unutulmaz görkemi gibi Kuzey Bölgesinin doğal güzelliğini keşfetmek için harika bir üstür. Burası aynı zamanda Avustralya’nın Aborjin kültürünü keşfetmek için de büyüleyici bir yer.

Aborjin Sanat Galerilerini Ziyaret Edin

Avustralya Aborjin sanatı dünyanın en eski sanat geleneğidir. Aborjin öyküsü ve kültürü, bazıları 30 bin yılı aşan kaya oymalarında, vücut boyama ve zemin tasarımlarında görülen bir kültürdür.

1971’de bir öğretmen olan Geoffrey Bardon, kalıcı olmayan sanatın sadece Papunya’daki Alice Baharı’nın kuzey-batısını oluşturduğunu gördü. Topluluğa boya ve tuval getirdi ve pek çok yerli halk bu yeni Batıdan gelen mecralardan yararlanmak için kendi tarzlarını buna uyarlamaya başladı. Batı Çölünde sanat hareketi doğdu.

Sanat yapıtları, Batı Çölü’ndeki geleneksel Aborjin halkının sahibi olduğu ve yönettiği Papunya Tula galerisi gibi Alice Springs genelindeki galerilerde sergilenmektedir. Şehrin merkezinde trafiğe kapalı bir alışveriş şeridi olan Todd Alışveriş Merkezi’ni kaplayan özel ve toplu mülkiyet galerilerini keşfederken büyüleneceksiniz. Ayrıca Araluen Sanat Merkezi’ndeki koleksiyonlar da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Şehrin Outback Kültürünü Öğrenin

Alice Springs’in yüksekten görüntüsü için Anzak Tepe’nin tepesine tırmanabilirsiniz. Todd Alışveriş Merkezi’ndeki kalabalık kafelerden birinde kahvaltı edip, Telegraph İstasyonu Tarihi Koruma Bölgesi, İngiltere’yi 1872’de Avustralya’yla ilişkilendiren devrimci telgraf sisteminin bir parçası olan kasabanın ana mekanları ve hop-off otobüslerinde bir gezintiye katılabilirsiniz.

Araluen Kültür Mahallesi’nde dolaşarak Orta Avustralya mitolojisi, köklü sanat birikimi ve kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bölgenin gözde mekanları arasında Albert Namatjira Galerisi ve Orta Avustralya Müzesi yer alıyor. Anzak Tepesine dönerek kasabadaki uğultu restoranlardan birinde akşam yemeği yiyip büyüleyici, kızıl renkli gün batımını yakalamak da turistlerin tercihleri arasında.

BUNA DA BAKIN...  Kabak Koyu Fethiye

Larapinta Yolu

Alice Springs şehir merkezinin hemen dışında başlayan 223 kilometrelik Larapinta izi, kısmen veya tamamen yürüyerek gezilen 12 bölümden oluşuyor. World Expeditions ve Trek Larapinta gibi şirketler, günlük rehber eşliğinde turistlere yürüyüş maceralarını sunuyor. Çeşitli noktalarda çeşitli çarpıcı kanyonlar ve doğal dağ zirveleri alanında doğanın güzelliğini bulacaksınız. Bunun için yılın en iyi zaman Mayıs-Ağustos ayları arası.

Kings Canyon’un İhtişamını Keşfedin

Alice Springs ile Uluru arasındaki yolun yarısı, aşağıda yoğun palmiye ormanlarıyla yükselen kırmızı kaya yüzlerinin eski bir oluşumu olan Kings Canyon’da bulunuyor. Watarrka Milli Parkı alanında 20.000 yıldan daha uzun süre evine çağıran Luritja Aborjin halkının yanında yaklaşık 600 tür bitki ve hayvan yaşıyor.

Gün doğuşunda veya günbatımında Kings Canyon’ın kenarına tırmanın.

Zorlu altı kilometrelik (3.7 mil) Kings Canyon Rim Walk, üç ila dört saat sürer. Aborjin yaşlılarıyla rehberli bir jant yürüyüşe çıkabilir ve bölgenin geleneksel sahiplerine önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kanyon tabanında bulunan daha kısa ve kolay Kings Creek Yürüyüşü, yemyeşil eğreltiotlarından ve okaliptüslerden geçerek yukarıda sıralı kanyon manzaralı bir platforma ulaşmanızı sağlar.

Paylaş

Yorum yapın