Pazartesi, Mayıs 6

Barselona Gezisinden İzlenimler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Masmavi denizi denizi  plajları doğal güzellikleri,  dar gotik sokakları  eğlenceli pubları birbirinden güzel  müzeleri,  ile Avrupa’da görülmesi gereken önemli yerlerden biridir Barselona  İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkenti…

Barselona’yı anlatmaya kelimeler yetmez. Sahip olduğu doğal ve tarihi özellikleri kadar sıcak iklimi gibi sıcak insanları ile muhteşem bir şehirdir. Antoni Gaudi’nin muhteşem eserleriyle özleşmiş Barselona sahip olduğu tüm bu güzellikleriyle göreni kendine hayran bırakacak türden ve Barselona şehrini doyasıya gezmek istiyorsanız en az bir haftanızı ayırmanız gerektiğini baştan söylemek isterim.

Barselona Tatil  İçin En Uygun Zaman

Ayrıca İngilizce biliyorsanız dil yönünden sıkıntı da çekmezsiniz. Çünkü şehirde temel İngilizce konuşuluyor. Yazımın başında belirttiğim gibi Barselona gibi büyüleyici bir şehri anlatmaya kelimeler yetmez. Ben bile bu yazıyı yazarken nereden anlatmaya başlasam diye düşünüyorsam. Öncelikle daha önce gitmeyenler için, bu şehri gezmek için en uygun zaman Mayıs ve Haziran aylarıdır. Siz yinede sıcağa aldanmayın. Yanınıza hırka da götürün geceleri serin olacağından hırka giymeniz gerekebilir. Ulaşım açısından çok rahat edeceğiniz kesin. Hava limanından şehre kolay ulaşabiliyorsunuz.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona’da gezip göreceğiniz yerlerin başında şehirle özleşen  Sagrada Famila ve Guell park geliyor. Ayrıca La Rambla Caddesi, Poble Esponyal  mutlaka  bu güzel şehirde görülmesi gereken yerler arasında. Özellikle Rambla Caddesi İstanbul İstiklal caddesini size aratmayacak türden.

Sagrada Familia

Dünyanın en ünlü bazilikalarından biri Sagrada Familia’nın inşasının hala devam ettiğini biliyor muydunuz? Barselona gezilecek yer listesinin tartışmasız ilk sırasını alan Sagrada Familia’yı ziyaret etmeden görevliler şehirden çıkmanıza izin vermiyorlar, haberiniz olsun.

Barselona’nın simgesi ve gotik mimarinin başyapıtı Sagrada Familia’nın hayali, ilk başta 1874 yılında şehirdeki dini bir topluluk tarafından (Spiritual Association of Devotees of Saint Joseph) kurulmuş ve 1881 yılında bazilikanın inşa edileceği alan satın alınmış. Bir yıl sonra dönemin ünlü mimarlarından Francisco de Paula del Villar y Lozano bazilikayı tasarlamış ama sonra çıkan anlaşmazlıklar neticesinde Gaudi bu işi devralmış.

BUNA DA BAKIN...  Tlos Antik Kenti Muğla

Gaudi, 1908 yılından sonra tamamen kendini bazilikanın yapımına adayarak münzevi bir hayat yaşamaya başlamış. Atölyesini buraya taşımış ve doğadan aldığı ilhamı yapının her bir köşesine işlemiş, Sagrada Familia’nın büyüleyiciliği de bu özelliğinden geliyor. Günümüz teknolojisi Gaudi’nin karışık tasarım tekniğini hala tam anlamıyla çözebilmiş değil ve bazilikanın ancak 2026 yılında biteceği öngörülüyor.

Sagrada Familia’yı gezmek için online bilet alırsanız uzun kuyruklarda beklemekten kurtulursunuz.

Sagrada Familia ulaşımını otobüs ve metro ile sağlayabilirsiniz; mor (L2) ile mavi (L5) hatlı metroların ya da 19, 33, 34, 50, 51, B24, H10 ve V21 numaralı otobüslerin Sagrada Familia durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barselona, İspanya


Barselona Katedrali – The Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia

Neo-Gotik dönemde bitirilmiş en önemli eserlerden Barselona Katedrali, 1298 yılında yapımına başlanan bir bazilikanın üzerine 14. yüzyılda inşa edilmiş. Katedralin vaftiz bölümü, o bazilikadan geriye kalan tek yapı.

Tam anlamıyla 1913 yılında bitirilen katedral, 25 tane iç şapel tarafından çevreleniyor. Katedralin dış duvarını kaplayan rölyefler ve iç kısımda bulunan İsa ve 12 Havariler tasviri, ziyaretçilere ulvi bir deneyim yaşatıyor.

Katedral her gün 08.00-19.30 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücretli.

Katedrale ulaşım için sarı hatlı (L4) metroyu kullanabilirsiniz, Jaume I durağında oraya yürüme mesafesinde.
Adres: Pla de la Seu, s/n, 08002 Barselona, İspanya


Santa Maria del Mar Bazilikası


İspanya’da gezilecek yerlerden biri de Santa Maria del Mar Bazilikası. Çatısından olağanüstü manzaralar sunan görkemli yapı, 14. yüzyılda Berenguer de Montagu tarafından tasarlanmış.

Gotik Katalan mimarisinin dikkat çekici eserlerinden biri olan bazilikanın süsleri İspanya İç Savaşı sırasında çalınmış olsa da bazilika görkemini hala koruyor. Denizcilerin koruyucu azizesine adanmış dini yapı, akustiğiyle birçok gezgini etkiliyor.

Bazilika, Katalanlar için sembolik bir öneme sahip; 1714 Barselona Savaşı’nda olan Katalan askerlerin bir kısmı buraya gömülmüş.

BUNA DA BAKIN...  Dubai Vize Başvurusu

Bazilika pazartesiden cumartesi gününe kadar 09.00-13.30 ile 16.30-20.00 saatleri arasında ziyarete açık. Pazar ve tatil günlerinde ise 10.30’da ziyaret saati başlıyor.

Santa Maria del Mar Bazilikası ulaşımı sarı hatlı metroyla (L4) ile sağlanıyor, Jaume I durağında inerek oraya yürüyebiliyorsunuz.
Adres: Plaça de Santa Maria, 1, 08003 Barselona, İspanya


Picasso Müzesi / Museu Picasso

Dünyanın en yetenekli ressamlarından biri Pablo Picasso’nun ilk çalışmalarının sergilendiği müze, 1963 yılında Picasso’nun samimi dostu Jaime Sabartes’in bağışlarıyla kurulmuş. Sanatçının ilk zamanlarından olgunlaştığı anlara kadar ürettiği 4000’e yakın eseri gözlemleyebileceğiniz Picasso Müzesi, sanatçının popüler kültürden gizli kalmış dünyasını keşfetmek için mükemmel bir fırsat.

Müzeye eşil hatlı (L3) metroyu kullanarak gidebilirsiniz, Liceu durağında inmeniz gerekiyor. Müzeye en yakın toplu taşıma noktası ise Via Laietana otobüs durağı; 120, 45, V15 ve V17 hatlı otobüsler burada duruyorlar.

Müze salıdan pazara 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor, perşembe günleri bu süre 21.30’a kadar uzatılıyor.
Adres: Montcada, 15-23, 08003 Barselona, İspanya


Fundacio Joan Miro

Dada hareketinin önemli dört sanatçısından biri olan Joan Miro’nun eserlerinin bulunduğu müze, 1975 yılında kurulmuş ve içinde 8000’den fazla sanat eseri barındırıyor.


Josep Lluis Sert’in çizimlerini yaptığı ve kendisi de bir sanat eseri olarak tanımlanan müze binası, sıra dışı bir tasarıma sahip. Fundacio Joan Miro’da ayrıca modern sanata ilişkin önemli sergiler düzenleniyor.

Ulaşım için 50 veya 55 numaralı otobüslere binerek Parc de Montjuïc durağında inmeniz gerekiyor.

Müze; salı, çarşamba ve cuma günleri 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık ama bu saatler mevsimler olarak değişebiliyor.
Adres: Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barselona, İspanya


Katalan Ulusal Sanat Müzesi / Museu Nacional d’Art de Catalunya

Dünyanın en geniş Romanesk koleksiyonuna sahip Katalan Ulusal Sanat Müzesi, her yıl yüzbinlerce sanatsever tarafından ziyaret ediliyor. Katalan sanatının en önemli dehalarının eserlerini de inceleyebileceğiniz müze, Palau National yapısının içerisinde yer alıyor.

BUNA DA BAKIN...  Xanthos ~ Ksantos Antik Kenti

Müzeye en yakın duraktan 150 numaralı otobüs geçiyor. Piscines Picornell-Museu Nacional durağı, müzenin hemen yanına konumlanmış.

Müze salıdan cumartesiye saat 10.00-18.00 aralığında ziyarete açık, pazar günleri ise 15.00’da kapanıyor. Yaz döneminde kapanış saati 20.00’a uzatılıyor.
Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barselona, İspanya

Park Güell

İspanyol iş adamı Eusebio Güell tarafından Gaudi’ye tasarlatılan Park Güell, aslında bir yaşam alanı olması planlanarak yapımına başlanmış fakat projenin ancak yarısı tamamlanabilmiş. Ortak bahçeleri bulunan 60 evden oluşan Park Güell, 1922 yılında ziyarete açılmış ve 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş

Sanki periler için yapılmış bir toplu konut projesi gibi görünen Park Güell’e, 24 numaralı otobüsü kullanarak gidebilirsiniz. Vallarca/Lesseps durağı oraya oldukça yakın.

Park Güell, her gün saat 10.00’dan itibaren ziyarete açılıyor ve giriş ücretli.
Adres: Park Güell, 08024 Barselona, İspanya

Casa Mila / La Pedrera

Gaudi’nin dehasına bir kez daha tanık olabileceğiniz Casa Mila’nın yapımına 1906 yılında başlanmış ve tamamlanması 64 yıl sürmüş. Sanatsever politikacı Pere Mila için inşa edilmiş görkemli bina, Gaudi’nin eserlerini tasarlarken doğadan ne kadar da etkilendiğini kolayca fark ettiriyor.

Binada bulunan iki avlu sayesinde her daire güneş ışığını alabiliyor ve tamamen doğal taşlardan inşa edilen Casa Mila, tıpkı devlerin kayaları oyarak oluşturduğu ihtişamlı bir eve benziyor.

Casa Mila ulaşımını yeşil hatlı (L3) metroyu kullanarak sağlayabilirsiniz, Diagonal durağında inmeniz gerekiyor. Casa Mila yaz döneminde 09.00-20.00, kış döneminde ise 09.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücretli.
Adres: Passeig de Gracia 92, Barselona, İspanya


Port Vell

Dünyanın en işlek limanlarından biri Port Vell’de denizcilik müzesi, Barselona akvaryumu ve Katalan Tarih Müzesi gibi önemli yapılar bulunuyor. Columbus Monument olarak bilinen Kristof Kolomb Heykeli’de limanın ucuna konumlanmış.

Port Vell’e sarı hatlı (L4) metroyu kullanarak gidebilirsiniz, Barceloneta durağında inmeniz gerekiyor.

 

Paylaş

Yorum yapın