Cuma, Mart 29

Bitlis Nemrut Gölü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bitlis Nemrut Gölü, Türkiye’nin en büyük krater gölü olma özelliği taşır. Nemrut ismini M.Ö 2100 yıllarında yaşamış olan Babil Hükümdarından almıştır.  Van Gölünün batısında, Tatvan ve Güroymak ilçelerinde arasında yer alır. Oluşumunun patlamalardan sonra meydana geldiği bilinir. Kraterinin ağız genişliği 48 km2 kare olurken, tabanının genişliği ise 36 km2’dir. Derinliği 100 metre olan Nemrut Gölünün, en derin noktası 155 metredir. Gölün çevresinde sıcak kaplıcalarda yer almaktadır. Suyunun ise kısmen tatlı olduğu bilinir. Berrak bir yapıya sahip olan suyu, kokusuz ve renksizdir. Bu sudan tadan kişiler suyun lezzetli bir yapıya sahip olduğunu belirtmiştir.

Oluşumu:

Bitlis Nemrut Gölü

Bitlis Nemrut Gölünün bulunduğu konum incelendiğinde buranın tektonik sıkışmadan dolayı böyle bir görüntüye geldiği ortaya çıkmıştır. Jeolojik geçmişi araştırılan bu yerin, Muş ve Van havzalarının birleşiminden meydana geldiği anlaşılır. Yanardağ akıntılarından sonra birbirinden ayrılan bu göl, volkanizmadan sonra oluşmuştur. Nemrut bölgesinin batı çoğunluğu genel olarak göllerle kaplıdır. Bunlardan en büyüğü ise Nemrut Gölü olarak adlandırılır. Bu gölün görünen kısmından başka bir dışa akışı yoktur.

Bu gölün kuzey kısmında pek çok küçük sazlık bulunur. Aynı zamanda hayvan ve bitki açısından da çok fazla çeşide sahiptir. Bu nedenle ilgi odağı haline gelen bu göl, turistlerinde ilgiyle uğradığı yerlerden biri haline gelmiştir. Bunun yanında bölgenin zengin sayıda balık çeşidine de sahip olduğu bilinir. Önemli miktarda sazan balığı yer alan bu göl koruma altına alındığı için, burada balıkçılık faaliyetinin yapılması kesinlikle yasaktır.  Yeterli miktarda yağış alan bu yer, görsel açıdan hayranlık verici sayılı yerlerden biridir. Çevrenin doğal güzelliğinin geniş bir şekilde görülebilmesi için, mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri olarak gösterilir.

BUNA DA BAKIN...  Kuzey Ege'nin Saklı Köyleri: Adatepe ve Yeşilyurt

Nasıl Gidilir?

Bitlis Nemrut Gölü

Ulaşımın son derece kolay bir şekilde ilerleyeceğini belirtmek gerekir. Buraya geliş için hava yolunu tercih ederseniz, daha sonra da feribot üzerinden alana gelebilirsiniz. Aynı zamanda buraya demiryolu ve otobüslerle de pratik bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Yolculuğunuz sırasında görsel olarak oldukça etkileyici alanlar görürken, buradan tüm ovanın güzelliğini de izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yapın