Cumartesi, Mayıs 4

Burdur İnsuyu Mağarası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İnsuyu Mağarası, Burdur ilinin 13 km güneydoğusunda bulunur. Batı Toroslarda yer alan bu mağara, yatay kaynak konumlu, yarı aktif özelliğe sahip bir mağaradır. Göllerle ve yoğun damla taşlarıyla kaplı bir haldedir. Son derece etkileyici bir görüntüye sahip olurken, yoğun bir şekilde turistlerin ilgisini çekmektedir. Toplam uzunluğu 525 metre olan mağara, girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. İki bölümden oluşmuş İnsuyu Mağarasının her bölümü farklı özellikler içerir. İlk bölüm yapı anlamında biraz daha fakir bir haldedir. Damlataş oluşumları burada daha az görülürken, yer altı suyu ikinci bölümde alçaldığından dolayı ikinci kısmında daha fazla bu oluşuma rastlanır. Bu durum ikinci kısmın görsel olarak daha etkileyici gözükmesine neden olmuştur.

insuyu

1965 yılında ziyaretçilere açılan bu yer, günümüzün en büyük turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle görsel anlamdan benzersiz bir deneyim sunması, buraya olan ilginin biraz daha artmasına neden olmuştur. Burdur’un en önemli turistik yerleri arasında bulunan mağaraya bu nedenle gelen turist sayısında her geçen gün biraz daha artış yaşanır.

597 metrelik alanı gezilebilen bir durumdadır. İrili ufaklı göllere sahip olan mağara, bu açıdan da dikkatleri üzerine çeken yerlerden biri olmuştur. Özellikle sahip olduğu 512 m2lik göl ile dünyanın en büyük yer altı gölüne ev sahipliği yapar. Bu gölle birlikte bazı efsanelere konu olan mağara, adından bu şekilde de bahsettirmeye başlamıştır. Rivayete göre kralın kızı olan Asumeyi, soylu bir oğulla evlendirilir. Ama çiftin geçinemediğine dair bilgiler yayılmaya başlar. Bunu öğrenen kral, ikisini de cezalandırmak için çifti bu mağaraya kapatır. Buranın şifalı suyundan içen çift, birbirlerini yeniden sevmeye başlarken bunun gücüyle mağaranın çıkışını öğrenerek kaçarlar. Halk arasında dolaşan bu şekilde bir hikayesi bulunan mağara, genel olarak ismi anıldığında akıllara bu efsaneyi de getirmektedir.

BUNA DA BAKIN...  Mezopotamya'nın Tanığı: Mardin

Nasıl Gidilir?

insuyu-magarasi

Burdur ve Antalya karayolunun güneydoğusunda yer alan bu mağara 1200 metrelik bir yükseklikte bulunur. Şehir merkezine 11 km uzaklığa sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kendi aracı bulunan kişiler ulaşım açısından, bir zorluk yaşamadan alana gelebilirler.

Paylaş

Yorum yapın