Salı, Mayıs 7

Bursa Cumalıkızık

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

cumalıkızıkbursaBursa ilinin Yıldırım ilçesinde bulunan Cumalıkızık ünlü bir mahalledir. Uludağ’ın kuzeyinde kurulmuş köylerden biri durumundadır. 2000 yılında UNESCO listesine giren bu köy, Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunur. Daha sonra 2014 yılında Dünya Mirası olarak tescil ettirilmiş bir köy olmuştur.

 

Tarihi:

Bursa Cumalıkızık köyünün 1300’lü yıllarda kurulduğu bilinmektedir. Tarihi yapısı son derece iyi korunmuş bu köyde, eski dönemlerin etkileri yakından görülebilir. Özellikle bu yapısı nedeniyle bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok uğradığı yerlerden biri olmuştur. Tarihi filmlerle de sıklıkla gördüğümüz bu yer, belki de bölgenin en ünlü alanlarından biridir.

Bazı köylülerin belirttiğine göre buraya ismini veren şeyin, Cuma namazından dolayı olduğu söylenir. Bunun için toplanan halk bölgeye bu şekilde bir isim vermiştir. Diğer rivayetlere göre ise, köyün kuruluşunun ilk günü Cuma olduğu için, ismi bu şekilde olmuştur.

cumalikizik_evler

Yapısı:

Köyü özel yapan şey ise, burada yer alan evlerin görsel olarak oldukça etkileyici özelliklere sahip olmasıdır. Dönemin etkileyici izlerinin bulunduğu evler, her yerden daha farklı bir şekilde detaylandırılmış durumdadır. Ünlü evler kerpiç ve moloz taş kullanılarak yapılır. Genel olarak üç katlı evler burada sıkça görülür. Üst katlarda yer alan pencerelerde kafesler yer almaktadır. Ana girişi büyük ve gösterişli olan bu evler, bu şekilde daha etkileyici bir görüntüye sahip olmuştur. Bölgenin diğer ünlü olan konusu ise, sahip olduğu dar ve taşlı sokaklardır. Oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan evleri sayesinde, buranın diğer bölgelerden ayrılması sağlanmıştır.

Böyle bir yapıya sahip olduğundan dolayı, günümüzün en ünlü sinema ve dizi projelerinin yapıldığı yerlerden biri olmuştur. Halen bu bölge dizi çekimleri için kullanılmaya devam etmektedir.

Nasıl Gidilir?

Cumalıkızık köyü Bursa’nın il merkezine sadece 10 km uzaklıktadır. Ulaşımı sağlayabilmek için kendinize uygun bir yolu seçebilirsiniz. Yenikapı ve Mudanya hattı üzerinden buraya gelecekseniz 1 saat 35 dakikalık bir yolculuğa başlayacağınızı bildirmek gerekir. Pendik ve Yalova hattı, Yenikapı ve Yalova hattı tercih edebileceğiniz diğer hatlar arasındadır. Bunlarda da ulaşım süresi hemen hemen aynıdır.

BUNA DA BAKIN...  Yuşa Tepesi Beykoz İstanbul
Paylaş

Yorum yapın