Cumartesi, Mayıs 4

Bozcaada Gezi Rehberi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bozcaada Gezi Rehberi

Ülkemizin en popüler iki adasından biri olan Bozcaada, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil sunmak için özellikle yaz aylarında hizmet vermekte. Deniz, Güneş, Kum ve Şarap denildiğine bir başka alternatifi bulunmayan Bozcaada tatilden ne istediğini bilen misafirlere hoş deneyimler yaşatmaya devam ediyor.

Çanakkale’de bulunan ve Türkiye’nin en büyük ikinci adası konumunda olan Bozcaada’ya yaz aylarında haftanın her günü Ezine, Geyikli İskelesinden ulaşım mümkün. Yaklaşık 45 dakikalık bir feribot yolculuğu sonunda iskeleye doğru varırken, sizi ilk olarak tüm ihtişamıyla birlikte Bozcaada Kalesi karşılıyor.

Adaya indiğiniz nokta olan feribot iskelesi ayrıca adanın merkezi konumunda olduğu için ilk olarak adanın dar ve taş kaldırımlı tarihi sokaklarında gezmenizi öneririz. İlk ziyaret noktalarından biri olan Bozcaada Kalesini cüzi bir giriş ücretli karşılığında da ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada günübirlik geziler için uygun olsa da, tatilden tat almanız için konaklama yapmanızda fayda var. Bozcaada hizmet veren butik otellerden uygun fiyatlı olanlarıyla anlaşabilirsiniz. Bozcaada’nın merkezinde gezintiye çıktıktan sonra, rotanızı adanın derinliklerine ve asıl deniz, güneş ve kum merkezi olan Ayazma Plajına çevirebilirsiniz.

Ayazma Plajı

Bozcaada’nın en ilgi çekici ve merak uyandıran yanlarından biri tertemiz denizi, keşfedilmemiş koyları ve plajlarıyla ünlü Ayazma Plajıdır. Ünlü Ayazma Plajı altın rengini anımsatan incecik kumu ve tertemiz turkuaz denizi ile oldukça etkileyici. Burası günübirlik tesislerin de bulunduğu bir plaj. Ayazma Plajına ulaşım ada merkezinden oldukça kolay. Ada merkezinden kalkan minibüslerle Ayazma Plajına ulaşabilirsiniz. Kendi özel aracınızla gelmek isterseniz; Plajın kenarında yol boyunca sıralanmış restoranlar plaja ayrı bir hava katıyor. Bozcaada’da beach olarak hizmet veren en büyük ve popüler nokta Ayazma Plajıdır

Bozcaada’da mayısın son haftalarından ekim ortasına kadar rahatlıkla denize girilebiliyor. Deniz suyu sıcaklıkları Kuzey Ege’nin tümünde olduğu gibi sıcak sayılmaz. Buna rağmen özellikle yaz aylarında tatilciler tarafından çok tercih edilen Ayazma Plajının en kalabalık olduğu aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

BUNA DA BAKIN...  Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara
Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada’da Gün Batımı Keyfi

Bozcaada’da yapılacak aktivitelerin başında Gün Batımını seyretmekte geliyor. Ada merkezinden 19:30’da kalkan minibüslerle Bozcaada’nın en batı noktasında bulunan rüzgâr güllerinde güneşin batımını, yanınızda getirdiğiniz şarabınızla birlikte seyredebilir hayallere dalabilirsiniz. Arabasız gelen misafirler için gün batımını yerinde görmek için 20 ₺ gibi bir ücret alındığı bilgisini de ayrıca belirtelim.

Bozcaada’da Tekne Turu

Bozcaada’nın keyfini karadan çıkardığınız gibi denizden de çıkarabilirsiniz. Bozcaada’da günübirlik tur yapan tekneler bulunuyor. Her sabah 11.00’de denize açılan gezi tekneleri adanın çeşitli koylarını dolaşıyor, bazılarındaysa demir atıp denize girmek için mola veriyor. Akşam saatlerinde 18.30 gibi limana geri dönüyor. Gezi teknelerinde öğle yemekleri teknede veriliyor. Genellikle Tavuk ya da Balık menü olarak sunulan öğle yemekli günübirlik gezi tekne ücretleri kişi başı 120 ₺’den başlıyor.

Bozcaada’da Bağ Bozumu

27 Temmuz – 8 Eylül tarihleri arasında Bozcaada’nın bağlarında yetişen Çavuş üzümlerinin ilk hasat zamanıdır. Bu ilk hasatta bağların bozulduğu için bu hasat toplama işlemine Bağ Bozumu adı verilmiş. Bozcaada’ya Bağ Bozumu zamanında gelirseniz kişi başı 70 ₺ ödeyerek Bağ Bozumu turlarına katılabilir, bağlardan dilediğiniz kadar üzüm toplayabilirsiniz. Bağ bozumu turları son derece renkli ve neşeli geçmektedir. Ada merkezinden Bağlara kadar darbuka, davul ve zurna eşliğinde gidiyor, bağlarda dilediğinizce üzüm toplayabiliyorsunuz.

Bozcaada Bağ Bozumu

Kitesurfing ve Dalış

Bozcaada denilince akla gelen bir diğer alternatifse su sporları olmakta. Adanın rüzgar alan yapısı sayesinde Kitesurfing sporu içi ideal hava koşulları bulunmakta. Sörf severler için Bozcaada her zaman listenin en başında olmuştur.

Bozcaada su altı zenginliği açısından Ege Denizi’nin en önemli dalış noktalarından biri, bu haliyle birlikte dalmaktan hoşlanan herkes için Bozcaada’da dalış önemli bir yer tutmakta. Suyu sevenler için Bozcaada önemli bir cazibe merkezi.

BUNA DA BAKIN...  Balıkesir Ayvalık
Paylaş

Yorum yapın