Salı, Mayıs 7

Kuzey Ege’nin Saklı Köyleri: Adatepe ve Yeşilyurt

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kuzey Ege’nin Saklı Köyleri: Adatepe ve Yeşilyurt

Aradığınız tatil; şehrin karmaşasından, keşmekeşinden ve stresinden uzak, doğayla iç içe bir tatil deneyimiyse bu yaz rotanızı Kuzey Ege’nin Saklı Köyleri Adatepe ve YeşilYurt’a çevirmenizde fayda var.

Kuzey Ege bilindiği üzere Kazdağları’nın temiz havasıyla meşhur, yeşilin birçok farklı tonuna tanıklık edebileceğiniz bir noktada bulunuyor. İsviçre Alpleri’nden sonra havasının en temiz ikinci sırada bulunduğuna inanılıyor. Sıkı durun, bu yazımız; evi, arabayı sattırıp bir köye yerleşme hissi uyandırabilir.

Neden Kuzey Ege?

Hem yeşili, hem mavisi ile hayalinizde düşlemiş olduğunuz, emekli olunca yerleşeceğim dediğiniz “Sakin Ege Kasabası” tanımına, tam anlamıyla uyan köyler oldukları için Kuzey Ege Köylerini seçtik.

Adatepe Köyü

Adatepe 1924 yılındaki mübadeleye kadar Türk ve Rumların birlikte yaşadıkları bir köy olmuştur. Mübadele ile birlikte Rumların köyden ayrılmasıyla birlikte sadece Türk köyü olarak kalan Adatepe günümüzde oldukça yoğun bir turist ziyaretine sahip. Öyle ki köyde bu turistlerin konaklama ihtiyacını karşılayabilmek adına irili ufaklı 10’a yakın otel hizmet vermekte.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Turistlik beldesi Küçükkuyu’ya 2 km mesafede bulunan Adatepe köyüne ulaşım da son derece kolay. Kısa mesafeden dolayı taksi ücretlendirmesinin uygun fiyata yapıldığı köye, dilerseniz günde 2 defa kalkan köy minibüsüyle de ulaşabilirsiniz.

Adatepe’de yapılacaklar

Zeus Altar’ını ziyaret edebilirsiniz. Altar bizdeki musalla taşının bir benzeri olarak düşünülebilir. Antik Yunan’da insanların tanrılara; o sene savaş, kıtlık ve hastalık çıkmaması için kurban kesilip sunulduğu alan olarak tanımlanmakta. Adatepe Köyü girişinde bulunan Zeus Altarı, yaklaşık 790 metre yürüyüş mesafesinde. Zeus Altarı’na kuş sesleri ve çam ağaçlarının arasında 15 derece dik bir parkurda yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu noktaya araç çıkmıyor ancak yürümek istemezseniz Zeus Altarı girişinde bulunan atlarla ücretini ödeyerek çıkabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Bir Varmış Bir Yokmuş: Hande Demirel, Kapadokya Gezisini Anlattı...

Adatepe’nin tarihi sokakları da görülmeye değer…  Kısa bir yürüyüş yaparak Adatepe Köyünü yakından tanıyabilir, geçtiğiniz sokaklardaki kafedelerde soluklanabilirsiniz. Muhteşem bir köy havası ve tamamen organik Yörük kültürünü barındıran köylülerle sohbet edip, son durağınız olan asırlık çınar ağacı altında, karadut suyu içip, gezinizi sonlandırabilirsiniz.

Kuzey Ege’de bulunan Adatepe Köyü

Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt köyünü popüler kılan öğelerden bir tanesi de Erdal Özyağcılar’ın evinin bulunması. Karadağlar dizisini çekerken, köye aşık olan Erdal Özyağcılar burada bir ev satın alarak yılın belirli dönemlerinde tatilini Yeşilyurt köyünde değerlendiriyor.

Yeşilyurt köyü, tıpkı Adatepe köyü gibi Çanakkale’nin turistlik değeri bulunan Küçükkuyu beldesine bağlı bir köy olarak, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunmaya gayret ediyor.

Yeşilyurt Köyü Sokakları

İrili ufaklı 15’e yakın otel ve bu otellerin yılın her döneminde hizmet verebiliyor olması, köyün ne kadar popüler ve yoğun ziyaretçi akınına sahip olduğunu gösteriyor.

Yeşilyurt köyüne yolunuz düştüğünde, yapımı uzun yıllara dayanan köy camisini ziyaret edebilir,  Oğuzlar’ın 22 boyundan biri olan “Çepni” boyuna ait kalıntıları yerinde görebilirsiniz. Tam bir dağ havası, kaliteli zeytin ve zeytinyağları ile unutulmaz bir tatili yerinde yaşamanıza olanak sağlayan Yeşilyurt köyü merkezinde bulunan Köy Kahvesinde soluklanıp bir şeyler içebilirsiniz.

Tarihin belli döneminde birlikte yaşamış olan Türk ve Rumlara ait mahallelerin içinden geçip, Kazdağlarının huzur veren havasında hayallere dalabilirsiniz. Bir köyden çok daha fazlasını sunan Yeşilyurt köyü, yılın her dönemi ziyaretçilerine hizmet vermekte. Çam ağaçlarının altında, kuş sesleri ile birlikte muhteşem bir tatili için Yeşilyurt Köyünü tercih etmenizde yarar var.

Paylaş

Yorum yapın