Cumartesi, Mayıs 4

Bursa Gölyazı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gölyazı Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan bir yerdir. İzmir ve Bursa karayolu üzerinde kurulan bu yerin ile olan uzaklığı 42 kilometredir. Yerleşiminin oldukça eski zamanlara kadar gittiği bilinen Gölyazı, Roma dönemine kadar özellikler taşımaktadır. Bu döneme ait olan ev çeşitlerinin, bölgede rahatlıkla görülmesi mümkündür. Aynı zamanda tarihi özellikler olarakta bu dönemden üst düzeyde esinlenmiştir. Geçmişte Apollon Krallığının merkezi olarak kabul edilen bu yer daha sonra Kizikos’a bağlanmıştır. Dönemin en büyük imparatorlarından biri olan İmparator Hadrianus’unda buraya uğradığı alandaki onur yazısından rahat bir şekilde anlaşılmaktadır.

Ufak ve şirin köprüsü bulunan yarımada, zengin bitki örtüsüyle adından sıklıkla bahsettiren bir isimdir. Aynı zamanda hayvan çeşidi açısından da oldukça zengin olduğunu belirtmek gerekir. Her türlü kuş ırkının görüleceği bu yer, kuş cenneti olarakta adından bahsettirmektedir. Hatta buna özel olarak her yıl şenliklerin yapıldığı bir yer olarak adlandırılır.

Bu küçük köyde gezmeniz gereken çok fazla şey vardır. Özellikle tarihi dokuyu daha yakından görmek isteyenler için, pek çok eseri buradan incelemek mümkün olur. Burada yer alan dini yapılarda gidenlerin mutlaka görmesi gereken şeyler arasındadır. Dönemin etkilerinin yakından görüldüğü Aziz Panteleimon Kilisesi, restore edilen yerler arasında bulunuyor. Aynı zamanda Kültür evleri ve yazıevi gibi gitmeniz gereken çok fazla yer olduğunu belirtmemiz gerekir.

Buraya yolunuz düştüğünde uğramanız gereken diğer noktalardan biri de ağlayan çınar olarak adlandırılan bölgedir. 730 yıllık olan bu koca çınar, köprünün yanında yer alıyor. Her yerden rahat bir şekilde görülebilen çınar, pek çok efsaneye de konu olmuş bir çınardır.

Nasıl Gidilir?

Bu sevimli köye ulaşabilmeniz için İstanbul’dan 4 saatlik bir yola çıkmanız gerekiyor. Yaklaşık olarak 292 km’lik yolun sonunda buraya ulaşmanız mümkündür. Yolculuk sırasında yeni yapılmış olan Osman Gazi Köprüsünü kullanırsanız, bu yolculuğun biraz daha kısalacağını belirtmek gerekir. Bu tercihiniz yolun 195 km’ye inmesine neden olacaktır. Kendinize uygun olan diğer ulaşım seçeneklerini de inceleyerek, bu köye son derece rahat bir şekilde ulaşımı sağlayabilirsiniz.

BUNA DA BAKIN...  Afyonkarahisar İlinde Bulunan Tarihi Karahisar Kalesi
Paylaş

Yorum yapın