Pazar, Mayıs 5

Bursa Kültür Park

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bursa’nın en ünlü yerlerinden biri olan Kültür Park, kapılarını 1955 yılında ziyaretçilerine açmıştır. O zamanın belediye başkanı olan Reşat Oyal tarafından açılışı yapılmıştır. Şehrin en büyük yeşillik alanı olma özelliği taşır. 393 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan park, 5 binden fazla ağacın ve çeşitli sarmaşıkların bulunduğu bir yer olmuştur.

Günümüze gelene kadar pek çok yenileme geçiren bu park, son haliyle daha çok yeşillendirilmiş alanlardan biri olmuştur. Yüz ölçümü açısından da geliştirilen bu park, bu yapılan değişikliklerden sonra şehrin en büyük aktivite alanlarından biri olarak görüldü. 2006 yılında yapılan yenilemeler sonrasında buranın çiçek ve yeşillik alan açısından daha iyi bir görüntüye kavuşması sağlandı. Aynı zamanda park, Reşat Oyal tarafından açıldığı için bu isimle de Bursa halkı tarafından bilinir.

Kültürpark

Bursa’ya gelen kişilerin uğramadan gitmediği bu park, her yıl milyonlarca kişinin akınına uğrayan sayılı yerler arasındadır. Park eğlence ve huzur arayanlar için ideal bir yapıdadır. İçeriğinde bulunan barlar, lokantalar, açık hava tiyatroları, lunapark gibi alanlar bölgede uzun zaman boyunca sıkılmadan vakit geçirmenize neden olur. Aynı zamanda arkeoloji müzesi de eklenen park, şehir gezisine tarihi bir yön vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken yerlerden biridir.

Buranın diğer özelliklerinden biri de şehrin en önemli festivallerinden birine sürekli olarak ev sahipliği yapmasıdır. Uzun yıllardan beri burada yapılan Bursa Uluslararası Festival, her yıl binlerce kişinin burada ağırlanmasına neden olur. Özellikle Haziran ve Temmuz ayları arasında buranın daha hareketli olduğunu belirtmek gerekir. Festival sırasında sahne ve plastik sanatlara dair her türlü şeyi görmek mümkün olurken, pek çok müzik grubu da buradaki gösteride yerini alır.

Kültürpark

Nasıl Gidilir?

Bursa Kültür parkına ulaşmak için şehrin ünlü olan çekirge caddesine gitmeniz gerekir. Bunun için ulaşım yolu son derece kolay olurken, dolmuşlar sayesinde direk olarak bu parkın önüne inebilirsiniz. Şehrin en dikkat çekici yerlerinden biri olan kültür parkı, büyük bir ziyaretçi sayısına ulaştığı için buraya gidişlerde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

BUNA DA BAKIN...  Tatlıca Şelaleleri | Karadenizde Gezilecek yerler
Paylaş

Yorum yapın